Pětka nejkrásnějších stálezelených keřů

Neopadavé dřeviny jsou fenomén, díky kterému se na zahradě dočkáte zelené i přes zimu, která jinak „živějšími“ barvami šetří. Pokud stále ještě nevíte, jaké keře jsou krásné a zároveň spolehlivé, poradíme s výběrem.

I když jsou pro naše podmínky typické opadavé dřeviny, určitě si na zahradě neodpusťte několik zajímavých kousků, které se svého zeleného kabátu nebudou na podzim zbavovat. Stálezelené keře se hodí nejen do živých plotů, jsou spolehlivým řešením pro celoroční ozelenění nádob na terase i pro zarámování květinových záhonů. Ty tmavě zelené zase vytvoří barevně neutrální stěnu, která umožní vyniknout jiným, o trochu barevnějším rostlinám v podání trvalek. Půdopokryvné keře pak oživí i místa ve stínu, kde by se jen těžko dařilo trávníku. Stálezelené keře toho umí spoustu, stačí si jen vybrat svého favorita.

 

Neopadavým dřevinám se často vytýká jejich barevná stálost, což ale určitě neplatí u blýskavky, brslenu nebo třeba tisu. Právě tyto keře se pyšní zajímavými odrůdami, které své zbarvení zvládnou na jaře nebo v zimě dokonale změnit.

 

Co byste o stálezelených keřích měli vědět:

5 x NEJ

Bobkovišeň lékařská – Prunus laurocerasus

Už dlouhou dobu je stálicí na českých zahradách, kde skvěle funguje jako solitéra nebo jako součást tvarovaných i volně rostoucích živých plotů. Možnosti použití záleží hlavně na vlastnostech kultivarů. Některé totiž dorůstají výšky sotva jednoho metru, jiné zase rostou spíš do výšky než do šířky. Kromě dekorativního olistění, které má po celý rok stabilní zelenou barvu, potěší bílými květy s výraznou vůní. Z nich později vznikají jedovaté plody.

Doba květu: květen
Co potřebuje: Slunce nebo polostín, ideálně mírně kyselá půda dobře zásobená vodou.
V x Š 5 m x 4 m

 

Brslen Fortuneův – Euonymus fortunei

Stálezelený brslen původně z Číny je dostupný v mnoha krásných kultivarech, které se liší hlavně barvou listů. Emerald´n Gold má listy žlutozelené, Emerald Gaiety zelené s bílým lemem a Harlequin své bílo-zelené listy na podzim zbarví do růžových odstínů. Pokud tedy chcete svou zahradu oživit nápadnými barvami, pak bude brslen ideální. Pěstuje se jako půdopokryvná dřevina, ale hodí se také do nízkých živých plotů, mezi trvalky nebo k plotu. Pokud totiž dostane pevnou oporu, dokáže růst i vzpřímeně.

Doba květu: duben a květen, květy jsou nevýrazné
Co potřebuje: Mírně kyselá půda s občasnou zálivkou, snese ale i občasné sucho, slunce.
V x Š 1 m x 3 m

Tis červený – Taxus baccata

Stálezelený tis patří do skupiny jehličnanů, které se dokážou podmínkám na zahradě do velké míry přizpůsobit. Prospívá v hlubokém stínu, je dlouhověký a i starší rostliny snáší hluboké zmlazení, což je mezi stálezelenými dřevinami spíš výjimka. Možnosti použití na zahradě záleží na odrůdě. Původní forma se pěstuje jako solitéra nebo ve stinných skupinách. Seženete ale i kompaktní nebo půdopokryvné odrůdy, kterými nahradíte ve stínu trávník. Sloupovité nebo mohutnější tisy se hodí i do živých plotů. Některé odrůdy tvoří plody s prudce jedovatými semeny.

Doba květu: březen a duben, květy jsou nevýrazné
Co potřebuje: Prospívá v hlubokém stínu i na slunci, půda nejlépe humózní a mírně vlhká.
V x Š 10 m x 7 m

Zimolez lesklý – Lonicera nitida

Tento keř se svěže zelenými lístky bývá často považován za plnohodnotnou náhradu zimostrázu, který je v posledních letech ohrožený housenkami zavíječe zimostrázového. Často se pěstuje jako půdopokryvná rostlina, hodí se ale také do nízkých živých plotů nebo lemů záhonů. Po celý rok má stabilní zelenou barvu.

Doba květu: duben a květen, květy jsou nevýrazné
Co potřebuje: Slunce nebo polostín, běžná zahradní půda, vydrží i bez zálivky.
V x Š 0,8 m x 1,5 až 2 m

Blýskavka Fraserova – Photinia x fraseri

Jedná se bezpochyby o jeden z nejkrásnějších keřů, který vynikne jako solitéra v trávníku, v živém plotu i ve skupině s jinými keři. U nás nejoblíbenější odrůda Red Robin při rašení zbarvuje listy do sytě červené, teprve později se přebarví do zelena. Pro blýskavku jsou typické krásně lesklé listy, od čehož je odvozený i rodový název. Ačkoliv v květnu starší rostliny kvetou, nejsou u blýskavky tím hlavním důvodem, proč ji pěstovat.

Doba květu: květen
Co potřebuje: Půda bohatá na živiny a dobře zásobená vodou, slunce a polostín.
V x Š 3,5 m x 2 m