Pichlaví vytrvalci, kteří vydrží všechno Jalovce

Jalovce možná znáte i díky jejich kulovitým plodům, kterým se říká jalovčinky. Jsou to ale také neskutečně nenáročné keře, které si až na pár výjimek poradí i s poměrně extrémními podmínkami, ve kterých by jiné dřeviny jen tak nerostly.

Stálezelené jalovce (Juniperus) vám svým vzhledem mohou připomínat cypřiše, se kterými jsou dokonce i příbuzné. I když od nich není možné očekávat podzimní barevné proměny, na které jsme zvyklí u opadavých listnáčů, i tak určitě stojí za pozornost.

Pokud totiž hledáte dřeviny pro výsadbu na nepříliš ideální stanoviště se suchou nebo dokonce kamenitou půdou, budou to právě jalovce, kterým se tu bude skvěle dařit.

Pozor, vyšlechtěné kultivary jsou neskuteční chameleoni, kteří se mohou od původního druhu výrazně lišit jak vzhledem, tak i výškou. Půdopokryvné druhy jsou vhodné pro výsadbu do svahu nebo dokonce na skálu.

Zajímavě zbarvené jalovce pak zaujmou i v nádobách na terase či balkonu nebo na střešní zahradě. Sloupovité kultivary našeho domácího jalovce obecného vyniknou třeba i v pestrobarevném vřesovišti nebo na větší skalce.

Věděli jste, že se jalovce nezbarvují pouze do svěže zelené barvy? Kultivary mohou být dokonce i sivomodré nebo žlutě či bíle panašované. Vítejte v jejich světě!

 

KEŘE MNOHA TVÁŘÍ A BAREV

 

Jalovec obecný – Juniperus communis
Náš domácí druh roste v nížinách i v horských oblastech, kde dokresluje typický vzhled podhorských pastvin. Původní druh je více rozkladitý, na zahradě se pak často pěstují hlavně úzce i široce sloupovité nebo kuželovité kultivary, kterým to sluší v přírodních travnatých výsadbách i ve vřesovišti.
Výška: 2 až 5 m

Jalovec poléhavý – Juniperus procumbens
Pokud hledáte poléhavý jalovec, který dokáže nahradit trávník na místech, kde by se zelenému koberci moc nedařilo, pak je to ta správná volba. Tento japonský druh vytváří do prostoru rozprostřené větve.
Výška: okolo 0,5 m

Jalovec plazivý – Juniperus horizontalis
Je to bezesporu nejnižší druh jalovce, který se pěstuje jako půdní pokryv nejen ve svazích. Je to také zajímavá rostlina do nádob na terasu nebo
na skalku či suťoviště. Pro tento keř je typický lehce fialový nádech větví během zimy.
Výška: 0,1 až 0,5 m

Jalovec stěsnaný – Juniperus squamata
Různorodý vzhled je typický i pro různé kultivary tohoto svěže zeleného jalovce. Jeho kultivary bývají poměrně často modrosivé
a rostou poléhavě, všeobecně více kompaktně. Tento druh nesnáší žádné větší sucho, oproti jiným příbuzným chce trochu rozmazlování.
Výška: až 5 m

Jalovec chvojka – Juniperus sabina
Poléhavý a široce rozložitý druh vhodný pro plošnou výsadbu do svahu i pro ozelenění skal nebo jinak komplikovaných stanovišť. Původní druh má výhony svěže zelené, kultivary mohou být sivomodré nebo žlutě panašované.
Výška: okolo 1 m

 

Jalovec čínský – Juniperus chinensis
Není zrovna snadné jednoslovně vyjádřit vzhled tohoto jalovce, kultivary totiž mohou růst stromovitě až do výšky několika desítek metrů, jiné ale dorůstají třeba jen dvou metrů. Protipólem
vysokých jalovců čínských jsou pak spíše poléhavé kultivary vysoké sotva jeden metr. I jejich
barevnost je různá, kromě svěže zelených jsou běžné odstíny sivé i žlutě nebo bíle panašované.
Výška: 1 až 20 m

JAK NA TVAROVÁNÍ


Jalovce velmi dobře snáší řez, a to dokonce i ten tvarovací. Právě proto se z mladých semenáčků dají zapěstovat i bonsaje. Z mohutnějších druhů lze tvarovacím řezem vytvořit různé živé sochy. Tvarovat se ale dají i jalovce nižšího vzrůstu, u nich však volte spíše zpětný řez, při kterém dojde ke zkrácení koncových větévek. Výhon se pak rozvětví a následně i zahustí. U poléhavých nebo sloupovitě rostoucích kultivarů je ovšem tvarování spíše zbytečné, tyto vyšlechtěné odrůdy totiž rostou přirozeně kompaktně. U sloupovitých rostlin může dojít při silném větru k rozklesnutí, a tím pádem i narušení struktury. I v tomto případě se dají škody napravit. Nejlepším řešením bude zajištění dřeviny provázkem a zkrácení výhonů.

 

Několik rad pro výsadbu a výběr stanoviště:

  1. Jalovcům se daří hlavně na plném slunci, ale snesou i polostín. Do stínu je však nevysazujte, rostly by řídce.
  2. Na půdu mají obdobné nároky jako suchovzdorné borovice. Vyhovuje jim tedy půda dobře propustná s obsahem písku. Nevadí jim dokonce ani kamenitá půda, konec konců některé druhy si poradí i s výsadbou na rozpukanou skálu.
  3. Nízké půdopokryvné druhy vysazujte v množství jeden až dva kusy na metr čtvereční, mohutné jalovce si ale zaslouží mnohem více místa, aby si konkurovaly s okolními rostlinami.
  4. Protože tyto keře seženete výhradně v kontejneru, při výsadbě jim po vyjmutí z květináče nezapomeňte narušit kořenový bal. Pokud byste tak neudělali, kořeny by měly tendenci růst stále v původním balu a neprorůstaly by do okolí. Tento jev možná znáte také jako „květináčový efekt“. Při výsadbě jalovcům dopřejte substrát pro jehličnaté nebo okrasné dřeviny.
  5. Vhodným mulčovacím materiálem je především kůra, můžete ale použít také štěpku nebo kamennou drť či valouny.
  6. Po výsadbě rostliny zalévejte. Jakmile pak zakoření, většinou si poradí i se suchem. Hnojení nevyžadují vůbec, pokud jim ale i tak chcete dopřát, na jaře je pohnojte minerálním hnojivem pro jehličnany.
Jalovce jsou na pěstování nenáročné a netrpí příliš chorobami, jsou ovšem ohroženy dvoubytnou houbou, která pro svůj život potřebuje dvě rostliny. Právě jalovec (nejvíce náchylný je jalovec čínský a jalovec chvojka) je hostitelem, zatímco hrušeň obecná představuje mezihostitele. Proto by se tyto ovocné stromy neměly pěstovat v blízkosti jalovců, onemocnění je totiž vázané na přítomnost obou hostitelů. Jalovce je možné preventivně chránit vhodným fungicidem dvakrát ročně, a to v březnu až dubnu a podruhé v září nebo říjnu.
Tomáš Beneš, Zahradnické centrum Dvořák a syn, Teplice, Most

 

 TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

AGRO HOŘKÁ SŮL 1 l
Hořečnaté hnojivo pro rychlé odstranění nedostatku hořčíku, který se projevuje hnědnutím a zvýšeným opadáváním jehličí.
AGRO SUBSTRÁT PRO OKRASNÉ DŘEVINY 20 l
Speciální složení, vyvážený obsah živin a upravená hodnota pH podporují správnou funkci kořenového systému.
SILVA TABS 25 ks
Pomalu rozpustné NPK hnojivo v tabletách pro přihnojování jehličnanů účinné po dobu celého roku.