Pokojovky s velkým cílem

Zelená je prostě dobrá, a ještě lepší je tehdy, když ji máte kolem sebe od probuzení až do večera sedm dní v týdnu. Přesně takovou domácí džungli si vytvoříte překvapivě snadno. Stačí si domů přinést pokojové rostliny, které zrovna nepatří mezi nejmenší trpaslíky.

Pokojové rostliny jsou takovými našimi souputníky, kteří se starají o čerstvý i mnohem lépe dýchatelný vzduch. Fungují jako domácí psychoterapeuti, protože nás neustále zásobují pozitivní zelenou barvou a navíc i čistí vzduch. Do každého bytu nebo domu se určitě nějaká zelená kráska najde. Většinou se ale pěstitelé se „zelenými prsty“ spokojí s menšími druhy, které se vejdou na okenní parapet nebo třeba na pracovní stůl. Možná jste i vy sami propadli kouzlu domácích aerárií či kokedam, které se vejdou i do té nejmenší místnosti. Velké pokojovky jsou jejich přesným opakem. Aby přerostly výšku jednoho metru, nemusí se ani moc snažit, jsou to prostě obři, kteří k nám přicestovali z teplých krajů. A protože takových pokojových rostlin v našich zahradnických centrech čeká spousta, představíme vám výběr šesti druhů, díky kterým se doma ocitnete v zeleném světě plném dobré nálady. A to dokonce i v chladném předjaří.

Velké jsou nejlepší

Malé rostliny s výškou do půl metru bývají jasnou volbou všude tam, kde není místa nazbyt. Větší místnosti ale znamenají mnohem širší možnosti. Konec konců velká pokojovka bude udávat to správné měřítko, navíc ji můžete použít i jako prostorový předěl mezi jídelnou a kuchyní nebo ve větší hale. Stejně tak se určitě bujně rostoucí popínavky, elegantní palmy nebo další mohutné stálice českých interiérů vejdou i do kanceláře, kde si trochu zpříjemníte pracovní proces.

Seznamte se s naší „šestkou“

Areka
Chrysalidocarpus lutescens

Možná ji znáte také jako motýlí palmu. Její svěže zelené listy budou příjemným zpestřením každé fádní místnosti, navíc je to spolehlivá čistička vzduchu dorůstající výšky okolo 1,5 metru.

Vyhovuje jí

  • Co nejsvětlejší místnost bez přímého úpalu, mírně vlhký substrát pro pokojové palmy, rovnoměrná zálivka bez přelévání, občasné rosení a jednou za dva týdny přihnojení hnojivem pro palmy.

Fíkovník
Ficus lyrata

Velkolistý příbuzný mnoha dalších pokojových fíkusů i zahradní smokvoně, ovocné dřeviny na terasy i do volné půdy v teplejších oblastech. Nadchne velkými lyrovitými listy sytě zelené barvy.

Vyhovuje mu

  • Světlá místnost bez přímého slunce, pravidelná zálivka ve chvíli, kdy vyschne horní vrstva substrátu v květináči, v zimě teplota nad 15 °C, od jara do konce léta přihnojení hnojivem pro pokojovky okrasné listem, v topné sezoně občasné rosení.

Filodendron
Philodendron

Tato pnoucí tropická pokojovka je dnes natolik prošlechtěná, že si domů můžete přinést rostlinu s tmavě zelenými, žlutě či bíle panašovanými nebo dokonce purpurově červenými listy. Starší rostliny se většinou uvazují k opoře, je tedy jen na vás, do jaké výšky je necháte vyšplhat.

Vyhovuje mu

  • Světlá místnost s rozptýleným světlem, rovnoměrná zálivka, občasné rosení a od května do září dvě dávky hnojiva pro pokojové rostliny okrasné listem za měsíc.

Juka
Yucca elephantipes

Cizokrajně vyhlížející juka časem doroste i do stropu, na takového obra si ale počkáte spoustu let. Velmi dobře snáší sucho i hluboké zmlazení. Znovu obroste i po radikálním zkrácení.

Vyhovuje jí

  • Světlá místnost, dobře propustný substrát a občasné přihnojení od jara do podzimu. Vydrží skoro všechno včetně přímého slunce i sucha. Jediné, co ji může poškodit, je přemokření.

 

Šeflera
Schefflera arboricola

Kdo by neznal spolehlivou pokojovku s dlanitě dělenými listy s bílým nebo žlutým panašováním? I když v domovině přerůstá výšku několika desítek metrů, u nás většinou přeroste „jen“ dva metry. Jakmile přesáhne únosnou výšku, dá se velmi snadno prořezat, přičemž se ještě rozvětví.

Vyhovuje jí

  • Světlé stanoviště bez úpalu, rovnoměrná zálivka bez přesychání i přelévání, rosení během zimy, od jara do podzimu přihnojení hnojivem pro pokojové rostliny okrasné listem.

Dračinec
Dracaena marginata

Domů si ho většinou přinesete jako rostlinu s jedním nebo více kmínky s typickým chocholem dlouhých úzkých listů. Jejich barva se pohybuje od odstínů zelené přes červenou, bílou až po žlutou a oranžovou. Časem i tato pokojovka přeroste dospělého člověka.

Vyhovuje mu

  • Rozptýlené světlo nebo polostín, odrůdy se světlejšími listy potřebují více světla, mírná zálivka bez přelití, občasné rosení a hnojení hnojivem pro pokojové rostliny.

Text: (red.); foto: Shutterstock