Před ibiškem smekni

Velké tropické květy v odstínech bílé, svěže růžové nebo červené vám budou samozřejmě povědomé. Ibišky jsme si zamilovali už před mnoha lety a není se rozhodně čemu divit. Tentokrát se však nezaměříme na ibišek pokojový, ale na druh, který je v mnoha ohledech překvapivý a poroste nejlépe na zahradě.

Ibišek bahenní (Hibiscus moscheutos) roste ve volné přírodě Severní Ameriky, kde mu vyhovuje zamokřené stanoviště poblíž vodních toků. Do České republiky se dostaly jak klasické botanické druhy, tak i jejich kříženci, kteří překvapí výraznou mrazuvzdorností. I když jsou květy ibišku bahenního stavbou i barevnou škálou hodně podobné květům dřevitého ibišku syrského (Hibiscus syriacus), který patří už dlouhá léta mezi nejoblíbenější zahradní keře, v mnoha ohledech se diametrálně liší.

Květy ibišku bahenního v průměru přesahují 15 i 20 centimetrů, jsou tedy opravdu obrovské. Další rozdíl je i v tom, že se nejedná o klasickou dřevinu, spíš by se tento ibišek dal označit za trvalku s mírně dřevnatou bází výhonů. A právě kvůli tomu je jeho pěstování od dřevitých ibišků odlišné. Ani tak se ho ale nebojte, možná vás překvapí, jak jednoduché to bude.

Z obrovských květů sytých odstínů se budete těšit od července do října!

Slunce a voda jsou základ:

Ibišek bahenní bude nejlepší volbou hlavně pro ty pěstitele, kteří touží po rostlině nepřehlédnutelné nebo takové, která do jejich zahrady vnese atmosféru tropického ráje. Rostliny v závislosti na odrůdě dorůstají výšky od 60 do 150 centimetrů. A ačkoliv se považují spíš za rostliny určené pro pěstování na záhonu, při pravidelné zálivce si poradí i s výsadbou do větší nádoby na terase.

 

Náš ibiškový tip: Ibišky ze zahradnických center

Bude rozhodně z čeho vybírat. Kolekce ibišků SUNIQ® je zárukou obrovských květů a sytých barevných odstínů.

 

 

 

Text: (red.); foto: Shutterstock