Předjarní řez keřů není žádná věda

I když se zimní počasí jen tak nerozloučí, můžete si udělat náskok na hektické jaro, kdy nebudete vědět, kam dřív skočit.
Předjaří totiž přeje nejen prořezu jádrovin, ale také některých okrasných keřů, které díky této péči udržíte v dobré kondici.

Řez je pro některé zahrádkáře tvrdým oříškem, který se doslova bojí rozlousknout. Nejde totiž jen o to, odhadnout vhodnou techniku, ale také ji umět správně načasovat. Pozitivní zprávou ale je, že většina keřů je neskutečně odolná a dokáže chyby při řezu poměrně snadno zapomenout.

Předjarní termín je všeobecně vhodný spíš pro keře odolné, rychle a bujně rostoucí. Druhy náchylné na nízké teploty a zimní holomrazy tak časný řez většinou snáší hůře, protože u nich hrozí namrzání řezných ranek. Jak se tedy v předjarním řezu zorientovat a jaká jsou základní pravidla řezu?

Ať pěstujete na zahradě ovocné stromy nebo okrasné keře, v každém případě se vyplatí kvalitní vybavení. Zahradnické nůžky si pořiďte klidně i několikery. U některých značek se rozlišuje, zda jsou určeny pro praváky nebo leváky, stejně tak je nutné zohlednit velikost ruky, pro kterou jsou nůžky určeny. Tento pomocník musí prostě v ruce sedět. Stejně tak by vám neměla chybět pilka nebo pákové nůžky, které vám při řezu košatých keřů efektivně prodlouží ruce.
Tomáš Beneš, Zahradnictví Dvořák a syn, Teplice

 

 1. I když mají keře neskutečnou regenerační schopnost, dbejte na čistotu rány po řezu. Řez by měl být proveden čistě, tedy bez zbytečného poranění větví. Kůra by měla být po obvodu řezu hladká, nikoliv roztřepená.
  Rány o průměru větším než dva centimetry ošetřete štěpařským voskem nebo hojivým balzámem.
 2. Pokud výhony pouze zkracujete, vždy řežte v místě větvení. Zachovaný výhon by měl směřovat ven z koruny, aby byl keř větvený do široka. Jedině tak bude koruna dobře přístupná pro světlo.
 3. Nikdy nic zbytečně neuchvátejte. Teplomilné keře jako komule nebo levandule, která je často
  považována spíš za trvalku, ačkoliv vytváří dřevnaté výhony, zmlazujte ideálně v dubnu nebo květnu, tedy tehdy, když už teploty neklesají hluboko pod bod mrazu. Stejně tak s řezem počkejte u růží.
 4. V lednu a únoru teploty občas klesají poměrně hluboko pod bod mrazu. Pokud se pohybují
  níže než v hodnotě – 5 °C, s řezem raději počkejte na teplejší počasí. Větve by také neměly krýt sníh ani ledovka.
 5. Radikální řez si můžete dovolit jen u opravdu odolných druhů. Rostliny pomalu rostoucí s řídce větvenou korunou řez nevyžadují téměř žádný, občas jen stačí odstranit poškozené větvě.

VYZRAJTE NAD TECHNIKOU ŘEZU KEŘŮ

 

Postupné zmlazení je vhodné i pro keře s pestrými výhony

Tento způsob řezu je všeobecně nejoblíbenější, je totiž založený na kompromisu. Zatímco některé větve se z keře zcela odstraní u půdního povrchu, ostatní se ponechají v původní nebo jen mírně upravené podobě. Technika je oblíbená hlavně kvůli tomu, že se dá provádět rok co rok, přičemž keř je stále poměrně vzrostlý, rozhodně není nutné čekat, až zase naroste do původní krásy. Velkou výhodou je tedy každoroční odstranění přestárlých větví, které zbytečně zahušťovaly korunu. Rostlina je tak stále zdravá a bohatě kvete. Postupné zmlazení se dá uplatnit i u dřínů známých také jako svídy. Tyto keře jsou oblíbené pro své pestré výhony v odstínech červené, růžové, oranžové, žluté i zelené barvy. Jenže tyto krásné barvy si užijete výhradně na mladých výhonech, což umožní právě postupné zmlazení. Staré výhony totiž nahradí nové mladé pruty, a to již za několik měsíců.
Je vhodné pro: pustoryl, zlatici, vajgélii, dřín, kalinu, ořechokřídlec, tavolu

 

 

Úplné zmlazení pro keřové vytrvalce

Pokud se zase vrátíme k dřínům s okrasnými výhony, tyto keře nejsou vůbec žádné citlivky. V jejich případě bude stejně dobře fungovat postupné i úplné zmlazení. V případě odstranění všech větví ale bude nutné počítat s tím, že bude déle trvat, než rostlina naroste do původní velikosti. Tato technika se hodí hlavně pro rychle rostoucí keře s extrémní odolností. Můžete ji provádět každý rok nebo k ní přistoupit i po více letech.
Je vhodné pro: keřové vrby, dřín, dřevitou třezalku „Hidcote“

Citlivé keře potřebují jen citlivou péči

V předjaří je určitě vhodné kontrolovat zdravotní stav i u ostatních keřů. V některých případech ale po nůžkách nebudete muset téměř vůbec sahat, protože si keře vystačí i bez řezu. Pokud přece jen uznáte, že některé větévky zbytečně přehušťují korunu nebo jsou poškozené či napadené chorobami a škůdci, zasahujte jen tam, kde je to opravdu nutné. Při řezu se dbá na to, aby každá větev měla pokračování, a to ideálně v podobě větévky směřující ven z koruny.
Je vhodná pro: asijské javory, magnólie, vilín

 

 

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

Sadařský balzám
Balzám určený na ochranu ran ovocných, okrasných a lesních dřevin po řezu, po ohryzu zvěří nebo jiném poškození.
Skládací koš 56 l
Ideální pomocník pro úklid zahradního odpadu. Dá se složit do 8 cm vysokého balíku. Po rozložení: v: 460 mm, š: 400 mm,  600 g.
Nůžky Solid Fiskars
Nůžky jsou vhodné pro čistý hladký řez suchých a tvrdých větví do průměru 20 mm. Jsou vybaveny zámkem, který chrání čepele během přepravy a skladování.

Nůžky na silné větve Fiskars
Vhodné pro časté stříhání čerstvého dřeva až do průměru 50 mm. Nůžky jsou odolné a lehce ovladatelné díky hliníkovým násadám a pohodlným rukojetím.
Oblouková pilka Fiskars
Pila s vyměnitelným listem řeže při tlačném i tažném pohybu mokré a čerstvé dřevo.
Oblouková pilka Fiskars
Pila s vyměnitelným listem řeže při tlačném i tažném pohybu mokré a čerstvé dřevo.