Pro zahradu jako v bavlnce

Konec zahradnické sezóny není jen o krásných barvách a bohaté sklizni ovoce a zeleniny, ale také o pracích, které zahradu udrží v kondici. Podzimní údržbu berte také jako investici do jarního období, právě v těchto měsících si totiž můžete na začátek sezóny udělat alespoň trochu náskok.

 

 

Hlavním cílem podzimní péče o zahradu je její příprava na zimu i nadcházející jaro.

Pokud se ptáte, proč se na podzim zabývat jarem, tak věřte, že třeba vertikutace s hnojením provedená v říjnu udrží trávník v perfektním stavu, takže se i po zimě dostane velmi rychle do plné kondice. Jenže podzimní práce se netýkají jen trávníku. Vyplatí se i důkladný úklid včetně vydezinfikování skleníku a všech pěstebních nádob, což by vás během hektického jara, kdy není času nazbyt, zbytečně zdržovalo od důležitějších činností.

Co je ale určitě na vašem zvážení, je péče o trvalkové záhony. Ne vždy se totiž vyplatí jejich kompletní úklid. Některé trvalky totiž zdobí zajímavé semeníky, které získají na kráse hlavně s příchodem prvních mrazů nebo sněhové nadílky. Úplně stejně tomu je u okrasných trav. U těchto rostlin se určitě důkladný úklid nedoporučuje, raději je na záhonech ponechte až do předjaří.

Uklidit zatím můžete hmotu těch rostlin, které už nevypadají příliš pěkně. A když už jsme u těch květin, přichází čas na zazimování hlíz vytrvalých jiřin. Už koncem října byste je měli vyrýpnout z půdy a zazimovat v chladnějším sklepě nebo jiné místnosti, kde se teplota drží v rozmezí čtyř až deseti stupňů. Podobné je to i u hlíz mečíků, které nesmí v půdě zůstat déle než do poloviny října.

 

 

Desatero pro podzimní péči o zahradu

  1. Důkladný úklid je základ. Podzimní období je vlastně celé hlavně o úklidu. Časově nejnáročnější bude samozřejmě úklid spadaného listí, které začíná z větví padat v říjnu. Hlavně z trávníku ho odstraňujte nejlépe pomocí hrábí švédského typu pokud možno každý den. I malá vrstva ponechaného listí na něm může způsobit rozvoj houbových chorob. Pokud patříte mezi milovníky pořádku, pak se dozajista můžete doslova vyřádit na zeleninových záhonech. I ty by totiž měly být na zimu dostatečně uklizené. Neměly by tu zůstávat žádné posklizňové zbytky. Důkladní buďte hlavně při úklidu natě rajčat nebo brambor, které bývají napadeny plísní bramborovou.
  2. Trávník si zaslouží důkladnou vertikutaci. Podzimní údržbu považujte za dobrý krok k perfektnímu trávníku na jaře, kdy se mnohem rychleji zazelená. Při vertikutaci známé také jako prořez trávník zbavíte nejen plsti složené z mechu a odumřelých listů trav, ale také části zelené hmoty. Aby se z takového zásahu trávník rychle vzpamatoval, nezapomeňte na důkladné hnojení a zálivku.
  3. Podzimní hnojení je investicí na jaro. Trávníku dopřejte speciální trávníkové hnojivo určené přímo pro podzimní aplikaci. To díky vysokému obsahu draslíku a hořčíku zvyšuje odolnost vůči nízkým teplotám i plísním. Stejně tak ale můžete vyhnojit i sklizené zeleninové záhony. Máte v plánu v příštím roce pěstovat brambory, náročné dýně nebo rajčata? Tak do půdy během října nebo listopadu zapracujte hnůj, který dodá této zelenině dostatek živin. Ale i okrasné rostliny pohnojte, podzimní hnojivo u nich podpoří zpevnění pletiv před zimou.
  4. Zahrada bez odpadu. Důležitým tématem pro každého majitele zahrady je zpracování zahradních odpadů. Ono se vlastně ani nejedná o odpad v pravém slova smyslu, veškerou hmotu, kterou vyprodukují zeleninové i okrasné záhony, totiž můžete použít jako skvělé hnojivo. Jen se v něj musí proměnit. Nať zeleniny, natlučená jablka, spadané listí i posečenou trávu můžete efektivně zkompostovat. Jediné, s čím buďte opatrní, je chorobami a škůdci napadená nať zeleniny nebo listy okrasných rostlin. Jedinou metodou, jak zabránit dalšímu šíření těchto nechtěných návštěvníků, je spálení. Popel ale pak můžete zkompostovat bez obav.
  5. Vyrobte si vlastní listovku. Spadaného listí je na podzim všude tolik, že pomalu ani nevíme, co s ním. Dá se ale velmi dobře kompostovat nebo z něj vyrobit listovku, kterou se dají nastýlat záhony borůvek i dalších kyselomilných rostlin. Její výroba navíc není složitá, stačí si na ni pořídit klasický kompostér a můžete začít. Rychlejší rozklad listů podpoří nadrcení v zahradním drtiči.
  6. Aby rostliny v nádobách nepřekvapil mráz. Na zazimování je samozřejmě dobré myslet už při výběru nádoby nebo při výsadbě rostlin. Zatímco u velkoobjemových nádob pravidelných tvarů se dá zazimování vyřešit obložením vnitřních stěn polystyrénovými deskami, u květináčů s kruhovým půdorysem budete muset zazimování vyřešit zvenku. Dobrou volbou bude obalení nádoby jutou, geotextilií nebo netkanou textilií. Ideálním termínem pro zazimování je listopad. Stejně tak během tohoto měsíce zakryjte bílou netkanou textilií nadzemní části rostlin, které si neporadí s poklesem teplot pod bod mrazu. Příkladem jsou některé druhy palem nebo rostliny pocházející ze středomořských oblastí.
  7. Na záhonech se to může ještě zazelenat. Řešíte, co si počít se sklizenými záhony? Zatímco v září ještě stihnete vysít polníček, roketu, listový salát i ředkvičky, v říjnu už raději pomýšlejte na výsev zeleného hnojení. Spolehlivým řešením bude peluška, vlčí bob, hořčice nebo třeba vikev. Tyto rostliny poměrně rychle vyklíčí i vyrostou. Jakmile vytvoří nať, nastává čas pro jejich posečení a zapravení do půdy, do které dodají pořádnou dávku organické hmoty.
  8. Dopřejte záhonům poctivou peřinu. Na podzim zkontrolujte na všech záhonech vrstvu mulče. Pokud je to nutné, výsadby domulčujte. Například u štěrku by měla vrstva dosahovat minimálně pěti centimetrů, u kůry a štěpky by pak měla být dvojnásobná. Mulč je pro záhony důležitý nejen kvůli zamezení klíčení plevelů a snížení výparu vody, zamezuje také vymrzání rostlin.
  9. Skleník potřebuje také dohled. Pokud už máte v pařníku nebo ve skleníku sklizeno, pusťte se do dezinfekce stěn, polic i pěstebních nádob. Protože se tu kvůli omezenému větrání rychle šíří různé choroby i škůdci, důkladný úklid se vyplatí dvojnásob. Spolehlivou i šetrnou dezinfekcí bude roztok vody s octem.
  10. S řezem počkejte. Každá práce na zahradě má svůj čas. Přesně tak je to i v případě řezu. Na podzim ho rozhodně neuchvátejte, prořezejte jen ty rostliny, u kterých hrozí poškození větrem. Do čeho se ale určitě nepouštějte, je řez ovocných stromů. Předčasně by totiž vyrašily mladé výhony, které by poškodil první mráz.

 

Máte problém s hlodavci? Tito nezvaní návštěvníci dokáží přidělat spoustu starostí nejen na zahradě. V zahradnických centrech nabízíme účinné nástrahy, díky kterým se budou myši, krysy i potkani raději držet v povzdálí.

Tipy pro vaši zahradu

Agro Podzimní trávníkové hnojivo
Pro lepší vyzrávání trávníku před zimou, zvyšuje odolnost vůči vymrzání, suchu i riziku napadení houbovými chorobami.

FLORIA Trávníkové hnojivo Podzim 2,5 kg
Použití tohoto speciálního hnojiva zajistí bezpečné přezimování trávníku.

Kristalon Podzim 0,5 kg
Podzimní hnojivo určené pro jahody, okrasné dřeviny, růže, ovocné stromy i keře.

Agro Podzim 1 l
Podzimní hnojivo s nízkým obsahem dusíku a vysokým obsahem draslíku ukončí bujný růst a zajistí vyzrávání pletiv před zimou.

Hrábě na listí
Široké hrábě s hliníkovou násadou na listí vhodné pro práci na velkých plochách.

Rodicum Extra Měkká návnada
Návnada proti potkanům a hrabošům s působností po 4 až 10 dnech