Propadněte kouzlu rychlených cibulovin

Také vám přijde, že to zima ještě dlouho nevzdá? Tak jaru trochu vyjděte naproti a přineste si ho pěkně za okno. Rychlené cibuloviny si skvěle sednou s prvosenkami i dalšími hrnkovkami, které nejen za oknem zvládnou rozzářit každý předjarní den.

Rostliny pěstované v nádobách na okenním parapetu, na terase i balkonu si určitě zaslouží pozornost, vždyť nás doprovází vlastně po celý rok. Mnohdy jimi zachraňujeme i tak trochu smutnou a nenápadnou zahradu v zimě nebo předjaří, kdy většina rostlin ještě stále sní svůj zimní sen. V každém díle Zpravodaje se tak dočtete, jak mohou nádoby nejen za oknem vypadat v různých ročních dobách, jejich podoba se totiž může během roku hned pětkrát proměnit. Nechte se vtáhnout do světa kouzelných mikrosvětů květin, kterým ani malý životní prostor rozhodně nevadí. Narcisy, sněženky, voňavé hyacinty, talovíny, modřence nebo nezdolné krokusy patří mezi klasický sortiment rychlených cibulovin, které si můžete z našich zahradnických center přinést domů. Jenže tím to rozhodně nemusí skončit, jejich krásu totiž můžete podtrhnout naaranžováním do dekorativního obalu nebo jejich sesazením spolu s dalšími rostlinami do truhlíku. Pokud teploty stále ještě padají hluboko pod bod mrazu, raději tyto krásky nechte v teple domova, jakmile se ale počasí trochu více ustálí, můžete je z interiéru přesunout i na venkovní okenní parapet. Jejich květy vám tak budou dělat radost mnohem déle než ve vytápěné místnosti. Rozloučit se s nimi nemusíte dokonce ani po odkvětu, zaslouží si totiž druhou šanci na vaší zahradě, kde v půdě počkají na další předjaří.

 

INSPIRACE PRO PŘEDJAŘÍ

 

Pestrobarevná, nebo tón v tónu?
Obojí je samozřejmě možné. V případě rychlených cibulovin většinou zvítězí pestrobarevná kombinace, která nás doslova vtáhne do optimistického jara. Dobrou volbou ale budou i sesadby různých druhů se stejnou barvou, která se lehce liší jen odstínem. Kombinace „tón v tónu“ působí uklidňujícím elegantním dojmem a nejlépe se hodí do minimalistického nebo provence interiéru. S cibulovinami určitě nejde udělat chybu, jen jim dopřejte tu správnou nádobu.

Není to jen o květinách
Za oknem si určitě všimnete nejen hrnkových květin, ale také toho, do čeho jsou vysazeny. Klidně je můžete nechat růst v květináčích, ve kterých si je přinesete domů, jen je pak stačí umístit do vhodného obalu. Tím může být například keramická nebo plechová nádoba nejlépe neutrální barvy, která umožní pestrým květům vyniknout. Zajímavé možnosti nabízí i nádoby z čirého skla, do kterých ale bude třeba zasadit rostliny vyjmuté z původního květináče. V jednoduchosti je krása, cibuloviny se jednoznačně obejdou i bez jakýchkoliv dekorací a doplňků.

S čím si rozumí
Rychlené cibuloviny mohou sousedit s dalšími cibulnatými druhy, ale moc pěkně si sednou i s tradiční předjarní prvosenkou. Stejně tak je zajímavě doplní drobnokvěté i velkokvěté macešky, jen jim nebude delší dobu vyhovovat vyšší teplota v místnosti, proto je volte spíš do chladné světlé haly, temperované zimní zahrady nebo v teplejším počasí na venkovní okenní parapet. Ani v předjarních nádobách by ale neměla chybět zeleň, dobře ji zastane například pokojový břečťan nebo mulenbékie, které stačí vysadit na okraj, aby jejich výhony splývaly dolů.

Dvojka plná voňavých protikladů
Určitě jste si někdy všimli, jak se v jediné nádobě přirozeně doplňují hyacinty a krokusy. Není to jen tím, že si spolu sednou vlastně všechny barvy odrůd těchto květin, ale stejně tak si nekonkurují výškou. Zatímco vysoký hyacint vytvoří pozadí nebo naopak střed kompozice, nízké krokusy zase logicky obsadí okraj. Jen si dávejte pozor na lákavou vůni hyacintu, ta se bude hodit spíš do větší místnosti, ve které se nespí.

Jaro květinám přeje, právě během tohoto ročního období můžete truhlíky za oknem proměnit v kouzelný ohňostroj barev. V jarním čísle Zpravodaje vám představíme květinové koncepty balkonovek, ze kterých si vyberete raz dva.