Rajčata: červené perly ze zeleninové zahrady

Rajčata patří mezi nejoblíbenější plodiny dostupné v mnoha zajímavých odrůdách, které se liší nejen tvarem plodů, ale také jejich barvou. Šťavnatými plody se odvděčí i ty rostliny, které si vypěstujete v květináči na terase. Co rajčatům dopřát a jak se liší péče u tyčkových a keříčkových odrůd?

Doporučení pro pěstování:

 1. Semena se vysévají v březnu nebo dubnu do hloubky 3 mm do truhlíku, přímý výsev se nedoporučuje. Pro výsev se nejvíce hodí speciální výsevní substrát.
 2. Sazenice se přesazují do větších květináčů po vytvoření nejlépe dvou pravých listů. Po polovině dubna se mohou přenést do skleníku nebo pařníku, je ovšem vhodné je na noc ochránit bílou netkanou textilií.
 3. Rajčatům se nejlépe daří na plném slunci. Jedná se o plodinu první tratě, což znamená, že jsou velmi náročné na obsah živin v půdě. Do půdy je vhodné proto již na podzim zapracovat hnůj nebo ji na jaře obohatit o kompost či minerální hnojivo určené pro plodovou zeleninu.
 4. Na záhon se sazenice vysazují po polovině května, aby je nepoškodil mráz. Vždy se vysazují přibližně o třetinu hlouběji, ze stonků pak totiž vyrostou další kořeny.
 5. Tyčkové odrůdy se vysazují k pevné opoře, k níž se postupně vyvazují. Keříčkové odrůdy nevyžadují žádnou oporu, stejně tak se obejdou bez vyštipování výhonků u báze listů, což je nutné provádět u tyčkových rajčat.
 6. U tyčkových odrůd se také doporučuje po vytvoření čtyř až pěti květenství vyštípnout vrcholový výhon. Tím se zastaví růst do výšky a podpoří se naopak tvorba silných plodů.
 7. Povrch půdy je vhodné pokrýt černou netkanou textilií nebo zamulčovat slámou nebo jemně posečenou trávou.
 8. Zálivka by nikdy neměla smáčet listy, ideálním řešením je zalévání na povrch půdy nebo kapková zálivka pomocí perforovaných hadic natažených na půdní povrch. Zálivka by měla být rovnoměrná a méně častá, zato ale vydatná.
 9. V průběhu vegetace je vhodné rostliny hnojit speciálním hnojivem pro plodovou zeleninu.
 10. Žloutnoucí spodní listy je nutné v průběhu léta odstraňovat. Stejně tak je třeba dohlížet na výskyt chorob a škůdců. Rajčata jsou zvláště náchylná na rozvoj plísně bramborové, kvůli které by se neměla pěstovat poblíž brambor. Nejúčinnější je preventivní postřik vhodným fungicidem na začátku června.
 11. Tmavé propadlé skvrny na spodní části plodů signalizují nedostatek vápníku v půdě. Nedostatek vyřeší přídavek chloridu vápenatého nebo jiného hnojiva pro zeleninu s obsahem této formy vápníku.
Věděli jste, že rajčata nepatří mezi zeleninu? Botanicky náleží mezi ovoce, a to kvůli stavbě svých plodů.

 

KLASICKÁ I ROUBOVANÁ SADBA

Pokud nemáte možnost si vypěstovat vlastní sazeničky, můžete si v našich zahradnických centrech koupit již předpěstovanou sadbu. V nabídce najdete i tu roubovanou, která má oproti rostlinám z klasického výsevu velký náskok. Vyznačuje se velmi silným růstem, dobrým zdravotním stavem i bohatou plodností, která nastává mnohem dříve.

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

ŠEJK
Keříčková odrůda s oválnými plody jasně červené barvy, ideální pro výrobu kečupů a protlaků.
Výsev: předpěstování III – IV
MINIGOLD
Keříčková odrůda s bohatými hrozny menších žlutých plodů vhodných pro přímý konzum.
Výsev: předpěstování III – IV
BEJBINO F1
Tyčkové rajče s mimořádně chutnými plody o průměru 3 až 4 cm.
Výsev: předpěstování
III – IV
SUNCHOCOLA F1
Tyčkové rajče s drobnými plody o průměru 3 až 4 cm s mírně čokoládovou barvou a výtečnou chutí.
Výsev: předpěstování III – IV
FLORIA SUBSTRÁT PRO RAJČATA A PAPRIKY OTOČ A SÁZEJ 40 l
Ideální pro pěstování rajčat a jiné plodové zeleniny přímov obalu.
NATURA PŘÍRODNÍ HNOJIVO PRO RAJČATA A PAPRIKY 1,5 kg
Hnojivo ve formě pelet s obsahem sladových klíčků a fytohormonů pro podporu růstu.