Rychlá pomoc proti problematickým mšicím

Mšice patří mezi nejčastější škůdce okrasných rostlin, zeleniny i ovocných dřevin. Perfektně se maskují na spodní straně listů nebo na stonku napadených rostlin. Kromě běžných postřiků s nimi můžete účinně bojovat i prostředky biologické ochrany, u kterých vás potěší jejich ekologická nezávadnost.

Velmi rychle se šíří a kvůli jejich obrovské rezistenci vůči postřikům je poměrně těžké je rychle a účinně vyhubit. Často se odhalí až díky deformacím listů i vrcholků výhonů. Velmi dobrým indikátorem výskytu mšic jsou také mravenci, kteří se živí sladkou medovicí produkovanou právě mšicemi. Při přemnožení těchto škůdců dochází k rychlému oslabení rostlin, které postupně vadnou a hynou. Deformované výhony dřevin je většinou nutné zcela odstranit.

Jak je poznat

Jsou poměrně dost variabilní, i na jediné zahradě najdete hned několik druhů. Jejich velikost se pohybuje okolo 0,2 až jednoho centimetru. Některá stádia či druhy mohou být dokonce okřídlené.

Poměrně různorodá je i jejich barevnost. Zatímco některé druhy mohou být téměř průsvitné, jiné jsou krémové, zelené, hnědé až téměř černé. Na rostlinách je většinou najdete v početných koloniích.

Kde se projevují

Nejlépe se jim daří v uzavřených prostorech, velmi rychle se rozšíří ve skleníku nebo fóliovníku. Napadají ale i rostliny na zahradních záhonech. Najdete je na užitkových i okrasných rostlinách. Za oblíbené hostitele se dají určitě označit růže, hlíznaté jiřiny nebo také jednoleté astry a ostálky.

Rychlý zásah

Proti mšicím je nejlepší zasáhnout co nejdříve. Kromě postřiků proti savému hmyzu můžete použít účinné parazitické vosičky, které populaci mšic rychle oslabí.

Nejlepší je prevence

Pokud se mšice na vaší zahradě nebo ve skleníku objevují pravidelně, bude důležitá hlavně častá kontrola rostlin. Mšice patří mezi přezimující škůdce, proto je nutné na zahradě i ve skleníku na podzim uklidit veškeré zbytky rostlin, ve kterých by mohla být ukrytá vajíčka.

 

Tipy pro ochranu rostlin

Parazitické vosičky proti mšicím – Aphidius colemani

Aplikují se co nejdříve na začátku výskytu mšic při teplotě 20 až 25 °C. Přípravek stačí otevřít a ponechat v blízkosti napadených rostlin. Ideální pro použití ve skleníku. Samice kladou svá vajíčka do mšic, které po týdnu hynou. Přípravek se skladuje při teplotě 8 až 10 °C.

 

 

Text: (red.), ZC s.r.o.; foto: Shutterstock, ZC s.r.o.