Seriál Botanické zahrady: Za botanikou do Marrákeše

Jardin Majorelle v Marrákeši je symbolem zářivých barev a významné sbírky kaktusů. Tuto zahradu navrhl francouzský umělec Jacques Majorelle, který žil mezi léty 1886 až 1962. Kolem roku 1917 byl tento mladý začínají umělec poslán do Maroka kvůli svému zdravotnímu stavu. Možná v té době ani netušil, jaká zahrada postupem času vznikne pod jeho taktovkou.

Jak to všechno začalo

Poté co Majorelle strávil krátký čas v Casablance, odcestoval do Marrákeše, kde se zamiloval do zářivých barev města a nespoutaného pouličního života. Po procestování severní Afriky a Středozemního moře se nakonec rozhodl trvale usadit právě v Marrákeši. V roce 1923 zakoupil čtyřakrový pozemek na hranici palmového háje, kde si postavil dům v marockém stylu.

O osm let později pověřil architekta Paula Sinoira návrhem kubistické vily. Postupně dokoupil další pozemky a rozšířil svůj majetek přibližně o 10 akrů. Na pozemcích kolem rezidence začal Majorelle zakládat bujnou zahradu, která se stala známou jako Jardin Majorelle (Majorelle Garden). Zahrada se stala jeho životní náplní, jejímu rozvoji se věnoval téměř čtyři desetiletí.

Kobaltově modrá…

Majorelle si oblíbil netradiční odstín výrazné kobaltově modré inspirované barevnými dlaždicemi, které vídal v okolí Marrákeše a v berberských domech. Tuto barvu používal jak ve své zahradě, tak i v místních budovách. Nechal si tento odstín modré barvy dokonce patentovat a dodnes nese jeho jméno – bleu (modrá) Majorelle.

Otevřeno pro veřejnost

Provoz zahrady byl velmi nákladný, proto ji její zakladatel v roce 1947 otevřel pro veřejnost s poplatkem za vstup, který měl pomoci s náklady na údržbu. Zvrat nastal po jeho rozvodu v 50. letech 20. století, kdy byl Majorelle nucen prodat dům i pozemek. Zahrada byla několik let zanedbávaná a chátrala. Znovu ji objevili v 80. letech 20. století módní návrháři Yves Saint Laurent a Pierre Bergé, kteří se pustili do její záchrany. Poté co Yves Saint Laurent v roce 2008 zemřel, byl jeho popel rozptýlen právě v zahradě Majorelle.

Zahrady a budovy tvoří komplex věnovaný různým muzeím a exponátům. Zahrady, které nyní pokrývají dva a půl akru, jsou denně otevřeny veřejnosti a je v nich umístěna významná sbírka kaktusů, nespočet soch a fontán.

V bývalé ateliérové dílně dříve sídlilo Muzeum islámského umění v Marrákeši, které obsahovalo sbírku severoafrických textilií ze Saint Laurentovy osobní sbírky. Od roku 2011 sídlí ve vile berberské muzeum – Musée Pierre Bergé des Arts Berbères. Ve vile najdete také sbírku obrazů namalovaných samotným zakladatelem zahrad Majorellem.

Muzeum Yves Saint Laurenta

Rozvoj zahrad Majorelle se rozhodně nezastavil. Zisky za vstupné jsou použity na financování nových projektů. V říjnu 2017 bylo otevřeno muzeum Yves Saint Laurenta jako pocta odkazu významného návrháře a oslava jeho spojení s Marrákešem. Zahrady jsou jedním z hlavních turistických lákadel v tomto městě a ročně přitáhnou více než 700 000 návštěvníků.

 

Text: Jana Brabcová; foto: Shutterstock