Seriál BOTANICKÉ ZAHRADY: Za botanikou do Paříže

Pařížskou botanickou zahradu Jardin des Plantes založil roku 1635 lékař krále Ludvíka XIII. za účelem pěstování léčivých bylin. Po staletí používali zahradu lékaři a botanici k léčbě neduhů šlechty. Zahrada jim pomohla lépe pochopit vlastnosti a přednosti bylin a rostlin, které se tu v té době pěstovaly. Po francouzské revoluci byla zahrada zpřístupněna veřejnosti. Od té doby se stala oblíbeným místem pro odpočinek i poznávání přírody.

Místo pro celodenní procházky i jediná pařížská ZOO

Napříč botanickou zahradou najdete několik menších muzeí nazývaných galerie, z nichž každá má svou specifickou oblast zájmu a hostí krátkodobé výstavy. Zahrada se rozkládá na ploše více než 20 hektarů a najdete ji vedle řeky Seiny. Jedná se o Pařížany vyhledávané místo pro klidnou procházku nebo odpoledne plné poznávání. V galeriích si můžete prohlédnout sbírky koster dinosaurů, vzácné drahokamy či meteority nebo můžete navštívit exotická zvířata v Ménagerie du Jardin des Plantes, jediné zoologické zahradě na území Paříže. Okouzlující zoologická zahrada byla založena v roce 1794 a je druhá nejstarší na světě. Zoo čítá přes 600 exotických zvířat včetně mnoha ohrožených druhů, které se zde narodily.

Nejen rostliny, ale i sbírka zvířat

Jednou z nejoblíbenějších atrakcí zahrady je Grande Galerie d’Evolution, která se nachází v Přírodovědném muzeu. Můžete tu prozkoumat sbírku vycpaných zvířat z africké savany, Jižní Ameriky a Antarktidy. Největší raritou je například obrovská modrá velryba zavěšená na stropě.

Zahrada plná růží i sbírka alpských rostlin

Přestože jsou Národní historické muzeum a zoologická zahrada největšími lákadly, nenechte si během návštěvy ujít ani zbytek zahrady. Zahrada růží založena roku 1990 se pyšní více než 170 různými odrůdami růží z celé Evropy. Alpská zahrada je zase domovem více než dvou tisícovek různých druhů rostlin Evropy, Severní Ameriky a indického subkontinentu. Součástí botanické zahrady je také čtveřice skleníků, ve kterých rostou rostliny z různých částí světa. V Zimní zahradě najdete sbírku teplomilných rostlin pocházejících z oblastí s vlhkým klimatem. V Mexickém skleníku se pokocháte velkolepou sbírkou suchomilné vegetace Ameriky, Jižní Afriky a Madagaskaru. Turistickým cílem je oblíbený paleobotanický skleník, ve kterém se seznámíte s vývojem rostlin před čtyřmi stovkami milionů let. Čtvrtý skleník se pak zaměřuje na vegetaci Austrálie a Nového Zélandu.

NEJ botanické zahrady

Podobně jako většina světových botanických zahrad i ta pařížská se může pochlubit nejstarším stromem. Je jím cedr libanonský (Cedrus libani), se kterým se pojí dokonce i legenda. Ta praví, že slavný cedr, který má v tuto chvíli téměř 13 metrů v obvodu, přicestoval v roce 1734 jako semenáč v klobouku přírodovědce Bernarda de Jussieu pocházejícího z významné francouzské rodiny botaniků.