Seriál BOTANICKÉ ZAHRADY: Za botanikou do Singapuru

Botanická zahrada v Singapuru byla založena roku 1859, veřejnost ale mohla její krásy poznat až téměř o dvě dekády později. Aktuálně se rozkládá na území o velikosti 74 hektarů a v roce 2015 byla zapsána jako památka UNESCO.

 

 

 

Místo s historií plné orchidejí

Tato zahrada patří k nejvýznamnějším a nejnavštěvovanějším botanickým zahradám na světě, ročně ji navštíví přibližně čtyři miliony návštěvníků. Původně byly zahrady používány především jako zkušební pole pro výnosné plodiny, které se měly v Singapuru a Britském Malajsku pěstovat. Šlo například o jihoamerický kaučukovník.

V první polovině 20. století se zahrada celosvětově proslavila kultivací orchidejí. Singapur se právě v té době stal významným světovým středobodem obchodu s těmito květinami. Národní orchidejová zahrada založená v osmdesátých letech minulého století se dnes rozkládá na třech hektarech zaplněných tisíci botanickými druhy a hybridy orchidejí. Především v pěstování hybridů slaví singapurská zahrada velké úspěchy. Prvním singapurským registrovaným hybridem byl kříženec druhů Vanda hookeriana a Vanda teres, který v roce 1893 popsal tehdejší ředitel zahrady Ridley jako Vanda ´Miss Joaquim´. Zrovna tento hybrid se časem stal národní rostlinou Singapuru.

Kromě sbírky orchidejí tu máte možnost poznat i několikahektarový tropický deštný prales, který je starší než samotná botanická zahrada. Původně totiž pokrýval celý ostrov. Proslaveným pamětihodným stromem zahrady je malajský Terminalia subspathulata, který už přerostl výšku 47 metrů.

Singapurský herbář

Součástí zahrady je herbář, který byl založen v roce otevření zahrad pro veřejnost. Obsahuje více než 650 tisíc položek. Nacházejí se v něm především rostliny z malajského regionu, Thajska, Filipín a Indonésie. Pozornost je věnována také letitým a památným stromům. Přímo na území botanické zahrady naleznete desítku exemplářů, které jsou zapsány v seznamu národního přírodního dědictví Singapuru.

Veřejnost potěší odborné kurzy

V botanické zahradě se konají frekventované kurzy pro veřejnost, a to jak pro dospělé, tak i pro děti a mládež. Zúčastnit se zde tedy dá například kurzu pěstování orchidejí, afrických fialek, bonsají a aranžování květin. Zajímavé jsou také kurzy pěstování a používání koření nebo také škola fotografování přírody.

Zpátky do minulosti

Na ploše 1,5 hektaru tu také vznikla Evolution Garden zaznamenávající vývoj rostlin na planetě Zemi v průběhu věků. Toto oddělení botanické zahrady vypráví úžasný příběh o tom, jak se z jednoduchých bakterií vyskytujících se na skalách vyvinuly rozmanité květiny a stromy, které známe dnes. Jedná se o stezku následující časovou osu začínající před 300 miliony let.

Text: Jana Brabcová; foto: Shutterstock