Seriál Kvetoucí pokojovky: Pestrobarevný harlekýn

Beztrnný kaktus s článkovitými výhony, na kterých se objevují poupata vždycky kolem Vánoc, jistě není nutné představovat. Vánoční kaktus patří mezi tradiční pokojovky, které pěstovaly už naše babičky. Často je to také vytrvalá náhrada za dárkovou kytici, které pestré barvy v odstínech červené a růžové vydrží po dlouhé týdny.

Vánoční kaktus (Schlumbergera truncata)

Patří do málo početného rodu beztrnných kaktusů, které rostou v horách na pobřeží jihovýchodní Brazílie. Na přírodních stanovištích tvoří některé druhy poměrně bujné porosty, které dosahují překvapivé výšky. Například Schlumbergera opuntioides dorůstá výšky okolo jednoho metru. Hybridy dostupné na evropském trhu ovšem dosahují mnohem menších rozměrů a díky kompaktnímu růstu s mírně převislými výhony jsou to ideální rostliny i do závěsných nádob. Vánoční kaktus je oblíbený jako dárková květina nejen u nás, ale i v dalších částech světa. Tak třeba v USA tuto pokojovku objevíte pod názvem Thanksgiving cactus, v Německu pak jako Weihnachtkaktus.

Vánoční kaktus je plný překvapení. Jen málokdo by čekal, že ve své domovině roste epifyticky nebo dokonce litofyticky, což znamená, že se mu daří na větvích stromů porostlých mechem nebo ve skalních průrvách naplněných substrátem z rozložených rostlin.

Podmínky pro pěstování: