Seriál: Pokojoví hrdinové. Čističky vzduchu: Kapradiny
Během zimy jsou pro nás pokojové rostliny doslova záchranou, protože je to mnohdy jediná možnost se obklopit sytě zelenou barvou, která nám v tomto období tak chybí. Kromě toho, že jsou to bezesporu krásné rostliny, jsou také dost užitečné. Některé z nich slouží i jako zelené čističky vzduchu, což je přesně případ kouzelných kapradin.
Každá pokojovka umí trochu něco jiného, dvě věci jsou ale nesporné. Jsou to skvělí výrobci kyslíku a zvlhčovače vzduchu, který je třeba v kancelářích dost suchý. Aby toho ale nebylo málo, mezi pokojovkami najdeme i poměrně účinné čističky. Přesně to platí u kapradin, u vůbec nejzajímavějších rostlin, které doma vůbec můžeme pěstovat. Někdy si to ani neuvědomujeme, ale z různých materiálů, kterými se běžně obklopujeme, se uvolňují různé chemické látky. Takovými potížisty jsou například odpady, nábytek nebo obaly. I když naštěstí takovými látkami není naše domácnost úplně zamořená, i tak si můžeme vzduch ve svém okolí vyčistit, a kapradiny jsou tím nejlepším pomocníkem. Tak například všestranný ledviník ze vzduchu váže látky používané jako rozpouštědla nebo jako příměsi do tiskovin či různých obalových hmot. Ačkoliv máme kapradiny zažité jako rostliny, které potřebují trochu rozmazlování, ne vždycky to platí.
Nechte se inspirovat
Představíme vám dvojici, která se stane šperkem každého interiéru, stačí dodržet několik základních pravidel při pěstování a čistý vzduch a atmosféra nefalšovaného lesa jsou zaručeny.
Kapradiny vás budou bavit
Ledviník ztepilý
Nephrolepis exaltata
Tato kapradina tak trochu vyvrací mýty, které kolem kapradin kolují. Její pěstování totiž zvládne i začátečník. Díky nabídce zajímavých odrůd je to kapradina vhodná nejen do klasické domácnosti, ale třeba i do kanceláře. Zatímco bujně rostoucím odrůdám to bude slušet v závěsných nádobách, menší rostliny se vejdou i do aerária.
Co potřebuje:
- I této kapradině vyhovuje přistínění, ale mnohem lépe poroste ve světlém interiéru. Přímému slunečnímu úpalu se ale vyhněte, způsobil by černání listů, což by byla škoda. V extrémně hlubokém stínu by zase došlo ke žloutnutí a opadu lístků.
- Jako většina kapradin i tato potřebuje vyšší vzdušnou vlhkost. Za rosení během celého roku se odvděčí bujnou zelení. Převařenou nebo dešťovou vodou roste hlavně v zimě během topné sezony. Květináč také můžete postavit na misku se štěrkem.
- Zálivka by měla být rovnoměrná. Většina kapradin vyžaduje substrát mírně vlhký, nikdy by neměl úplně přeschnout ani být přemokřený.
- Od května do září se ledviník dvakrát za měsíc přihnojuje hnojivem pro kapradiny.
- Zatímco mladé rostliny se dají přesazovat každé jaro, starší rostliny přesazujte jen tehdy, když je to opravdu nutné. Při přesadbě použijte substrát pro pokojové kapradiny nebo substrát pro pokojové rostliny okrasné listem.
Tečkovka zlatá
Phlebodium aureum
Možná tuto kapradinu znáte také jako osladič. Ani ona není mezi pokojovkami žádnou novinkou. Své obdivovatele si získala hlavně díky rozkladitému růstu sivě zelených listů, které ale mohou mít různou podobu v závislosti na odrůdě.
Co potřebuje:
- Tečkovka je ideální kapradinou do světlé místnosti s rozptýleným světlem, dobře snese ale také polostín.
- Vyšší vzdušnou vlhkost zajistěte rosením nebo postavením květináče na misku s mokrým štěrkem. V blízkosti topení hrozí zasychání konců listů.
- I v tomto případě by měla být zálivka pravidelná a hlavně rovnoměrná, na škodu bude přesychání i zamokření.
- Tečkovka nejlépe roste v hrubším substrátu pro pokojové kapradiny. Při jarní přesadbě je možné použít i směs rašeliny a substrátu pro pokojové rostliny.
- Starší rostliny se dají namnožit dělením trsů při přesazování.
- Teplota v zimě by neměla klesnout pod 18 °C, což platí i u ledviníku.
Pokojové kapradiny? Vybrat si můžete i další druhy:
Jelení jazyk (Phyllitis scolopendrium)
Netík ocasatý (Adiantum caudatum)
Parožnatka vidličnatá (Platycerium bifurcatum)
Sleziník hnízdnatý (Asplenium nidus)
Text: (red.); foto: Shutterstock