Seriál Trvalková zahrada: Kouzelné venkovanky

Hravé, kvetoucí od jara do podzimu a v záplavě pestrých a často i trochu divokých barevných tónů. Přesně takové jsou venkovské trvalkové záhony, které si na nic nehrají. Už na první pohled vás ale jistojistě uchvátí svou živostí.

I když by se mohlo zdát, že tyto záhony budou mít jasně dané hranice, ve skutečnosti mohou mít spoustu podob. Zatímco některým vládnou jen tradiční trvalky, do jiných se mohou vmísit také dvouletky, letničky, kvetoucí keře v podání růží nebo třeba hlíznaté mečíky a jiřiny. Jedno je ale jasné. Na venkovských květinových záhonech nudu nehledejte. Těšte se především na hravost, různorodé barevné kreace i určitou proměnlivost. Sem tam se sem totiž může vloudit i tak trochu neposlušný druh květiny, který se samovolně přesévá, takže každý rok připraví novou podívanou.

Velké rozdíly nehledejte jen v podobě, ale také v náročnosti údržby. Zatímco výsadba složená převážně z dlouhověkých trvalek nic zvláštního vyžadovat nebude, záhony s jiřinami či mečíky už budete muset připravit na zimu.

Pokud se ale zrovna chystáte na to, že si takový perfektně vyladěný venkovský záhon vytvoříte, určitě se zaměřte i na květiny s voňavými květy, zahradní aromaterapie vás bude bavit. Takovou univerzální květinou je levandule. Okrasná květina, léčivka i chuťově výborné koření se stane hvězdou letního období. Modré květy s výraznou vůní se navíc vloudily do skvělého meruňkového džemu od Boudových, který v našich zahradnických centrech objevíte v podzimním období, tak se nechte touto květinovo-ovocnou kombinací zlákat.

Časem nenáročné a překvapivé

  • Pokud máte v oblibě proměnlivost, vysaďte na záhon kromě poslušných rostlin i druhy, které se přesévají a tím pádem se i rády stěhují. Dobrou volbou budou například orlíčky, modrokvětý len nebo jednoletý sporýš argentinský.
  • Venkovský záhon by nikdy nebyl kompletní bez jarních cibulovin. Vsaďte hlavně na narcisy, sněženky, bledule či tulipány. Nebojte se ani cibulnatých či hlíznatých Goliášů, dobrou volbou bude tradiční řebčík královský nebo různé druhy lilií.
  • Trvalkové záhony na venkově se ani v minulosti nemulčovaly, jejich majitelé je svědomitě kypřili a pleli, což bude i váš úkol. Zarůstání plevelem se ale svědomitou počáteční péčí výrazně omezí. Během léta náročnější květiny zalévejte a sem tam zkroťte extrémně se rozrůstající druhy.

Jasná volba

Trvalkový záhon s venkovskou atmosférou by měl být už na první pohled hravý.
Jednotlivé druhy trvalek by na sebe měly navazovat kvetením, záhon by nikdy neměl úplně přestat kvést, což vlastně platí u jakékoliv trvalkové výsadby.
Trvalky vysazujte do menších skupin, aby se postaraly o větší barevný efekt.
Nebraňte se ani výškové různorodosti. Sem tam může trvalky přerůst zajímavá solitéra v podobě dvouletek. O příjemné zpestření se postarají náprstníky nebo třeba slézové růže známé také jako topolovky

 

Nejlepší výběr trvalek

Třapatkovka, hvězda zahradní architektury!

Pokud přemýšlíte, jakou květinou své záhony dotáhnout k naprosté dokonalosti, určitě dejte zelenou třapatkovce nachové (Echinacea purpurea). Tuto květinu u nás najdete v mnoha krásných kolekcích v odstínech bílé, růžové, červené, oranžové i žluté barvy. Třapatkovka původem ze Severní Ameriky si u nás už dávno vydobyla své místo hlavně v prérijních trvalkových záhonech, ale už dříve byla oblíbená i na venkovských zahradách. Tam si jí zahradníci cenili nejen jako spolehlivé léčivky, která podporuje imunitu, ale také díky minimálním nárokům na péči. Kromě slunce a propustné půdy toho už moc nepotřebuje.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock, Add Green (FN Kempen)