Seriál: Trvalková zahrada: Pod korunami stromů

Pro spoustu zahradníků jsou trvalky láskou na celý život. Potěší pestrými květy i zajímavými listy a navíc v poměrně krátké době dorostou do své maximální velikosti. Díky těmto zahradním pokladům vám pod rukama vyrostou nejkrásnější trvalkové záhony. Tentokrát se trochu blíž podíváme na záhony pod korunami stromů.

I když jsou naprostým základem každé zahrady dřeviny, na trvalky rozhodně nezapomínejte. Sice se většina z nich na zimu ukrývá pod zem, s prvními jarními paprsky slunce se však rychle proberou. Právě tehdy se začnou dít věci, protože během několika týdnů může celá zahrada díky těmto květinám rozkvést. Mezi nejoblíbenější typy trvalkových záhonů patří například anglické rabato či prérijní záhon s trvalkami na plné slunce. Tak trochu jinou kapitolou jsou záhony v podrostu stromů, které budou vyhovovat spíš odolnějším matadorům. Jaké trvalky do takových podmínek vybrat a s čím je nutné počítat?

Sucho, stín i neustálý boj

  • Počítejte po většinu roku se stínem, ovšem i ten se bude případ od případu lišit. Pod opadavými listnáči nebude až tak moc tmavý, navíc na jaře trvalky stihnou využít světlo, které pronikne bezlistými větvemi. O dost náročnější podmínky panují pod stromy stálezelenými, kde celoročně vládne hluboký stín.
  • Pod stromy panuje většinou sucho, a to nejen z důvodu, že se část vody při dešti zastaví na listech, ale také kvůli silně prokořeněné půdě. O vodu i živiny se tu totiž svádí neustálý boj.

Jasná volba

Vybírejte hlavně ze stínomilného sortimentu. Ideálním řešením jsou kapradiny, stínomilné traviny, ale vyberete si i z kvetoucích trvalek či cibulovin, které zaujmou už v předjaří. Skvělou volbou budou například krokusy, sněženky, modřence, narcisy i hlíznaté talovíny. Z kvetoucích trvalek patří mezi největší otužilce čemeřice černé a východní, které pokvetou od prosince do března. V mezičase na ně naváže i jejich příbuzná čemeřice nachová, takže i ze sněhové peřiny na vás vykoukne trvalkové překvapení.

Pokud je půda v podrostu stromů hustě prokořeněná, je lepší podrostový záhon navýšit. Stačí na nakypřenou půdu rozvézt přibližně deseticentimetrovou vrstvu zahradní zeminy obohacené o kompost a štěrk. V takovém záhonu budou mít trvalky mnohem větší šanci zvítězit v konkurenci se stromy.

Nejlepší výběr trvalek

Bergénie srdčitolistá – Bergenia cordifolia
Bohyšky – Hosta
Čemeřice černá – Helleborus niger
Čemeřice nachová – Helleborus purpurascens
Čemeřice východní – Helleborus orientalis
Konvalinka vonná – Convallaria majalis
Pérovník pštrosí – Matteucia struthiopteris
Pupkovec jarní – Omphalodes verna
Rákosník japonský – Hakonechloa macra
Violka vonná – Viola odorata

 

Text: (red.); foto: Shutterstock