Seriál Zahrada za oknem: Pro ten nejkrásnější zimní pohled z okna

Ne nadarmo se říká, že na zimní přírodu je nejlepší výhled z okna pěkně z tepla domova. I když už zahrada pomalu uléhá k zimnímu spánku, určitě je dobré trochu dopředu vědět, jak si vyzdobíte okenní parapety i terasu. Vedle rozhodně nesáhnete s rostlinami, které potěší živými barvami i v době, kdy už vám při procházce zalézá zima za nehty.

Konec podzimu je přesně tou magickou dobou, která představuje očekávání i těšení na setkání s přáteli, na něž během roku nebylo moc času. Práce na zahradě pomalu, ale jistě také někdy ustanou a vy se tak budete moct zaměřit i na výzdobu svého domova. Ačkoliv se za hlavní období výzdoby okenních parapetů považuje jaro a léto, kdy okna i terasu zahalí dlouhé závěsy těch nejpestřejších květů balkónových rostlin, právě v zimě to má možná ještě větší smysl. Zahrada se totiž postupně ponoří do zemitých odstínů a vám bude při tom pohledu možná někdy až smutno. Aby tomu ale tak nebylo, vsaďte na rostliny se zajímavou strukturou výhonů, keříky s okrasnými plody, traviny, které první mráz zahalí do stříbrného závoje, nebo třeba miniaturní jehličnany, které jsou i bez ozdob poslem vánočních svátků. A protože je těšení na svátky hlavním tématem nadcházejících týdnů, nebojte se i sesazované nádoby ve výhledu z okna decentně dozdobit těmi pravými doplňky.

Vsaďte na krásný detail i přírodní materiály


Dokud ještě nemrzne

Ještě než přijdou opravdu kruté mrazy a oblohu zahalí první vánice, můžete i svým nádobám na okenním parapetu nebo terase dopřát kouzlo pomíjivosti. Tím myslíme hlavně rostliny, které nepatří mezi plně mrazuvzdorné, ale chlad snesou na jedničku.

V dekoracích se tak mohou objevit krásné bramboříky, které pro snadnou manipulaci ponechte v pěstebním květináči. Jakmile bude jen trochu hrozit mráz, květináč snadno vyjmete a přenesete do chladné místnosti. V případě, že teploty klesnou pod bod mrazu na delší dobu, nastává ta pravá chvíle obsadit místo po bramboříku některou odolnější rostlinou.

Příroda všude, kam se podíváš

Mezi zimními a doslova vánočními dekoracemi je velký rozdíl hlavně v použití doplňků. Zatímco v předvánočním období rádi volíme o trochu výraznější doplňky, které dávají jasně najevo, že se Vánoce už blíží, období po svátcích si možná dopřejete už méně zdobné. V každém případě bude tím správným řešením elegantní styl založený na přírodních materiálech, které se mohou promítnout právě do ozdob. Chybu určitě neuděláte přírodním dřevem, březovou kůrou v bílém odstínu, mechem, šiškami, větvičkami s čerstvými či sušenými plody nebo třeba tradičními ořechy.

Zima noblesní i hřejivá

Barvy toho umí opravdu hodně, navodí pocit pohody, dobrou náladu i chuť odpočívat. Oproti jiným ročním dobám z volné přírody postupně vymizí sytě zelená, kterou si ale můžete díky některým rostlinám dopřát.

Vsaďte třeba na miniaturní cypřišek nebo jiné „mini“ jehličnany. Dobrou volbou budou také půdopokryvné brsleny Fortuneovy nebo skalníky. O zelenou se postarají i krásné libavky, které navíc zdobí sytě červené nebo čistě bílé plody.

Mezi tradiční barevné kombinace nejen na adventním věnci, ale také v sesazovaných nádobách patří kombinace zelené barvy s odstíny červenými nebo bílými. Zatímco červená příjemně zahřeje, bílá sice možná trochu ochladí, ale je čistá a opravdu elegantní.

Stříbrná a bílá elegance

Každý rok se můžete rozhodnout pro trochu jiné barevné kombinace, ale stále oblíbenější jsou odstíny bílé a stříbrné. V jejich případě není potřeba se spoléhat jen na ozdoby a doplňky, klidně se porozhlédněte po nabídce našich zahradnických center.

Co třeba do nádob vedle sebe vysadit čemeřici s čistě bílými květy, královnu zimních rostlin s dekorativními plody, libavku známou jako gaultérie a stříbřitý drátovec, který nepřijde o své kouzlo ani v hlubokých mrazech?

I když by se možná mohlo zdát, že té bílé bude možná trochu moc, opak je pravdou. Spojení odstínu sněhu a zelených listů rostlin se hodí naprosto všude, dokonce nebude nechtěně soupeřit s prvky a doplňky v okolí. Tyto zimní krásky si perfektně sednou hlavně s košíky z bělených proutků. Dobrou volbou ale budou také nádoby z barveného plechu.