Seriál Zelený svět pro vaši duši: Zahrada plná hudby

V klidu si odpočinout na vlastní zahradě a zaposlouchat se do toho nádherného ticha. Jak se to tedy vezme, na zahradě totiž nikdy úplné ticho není. Hlavně ne tehdy, když se o hudební doprovod starají poletující ptáci hledající něco dobrého k snědku nebo rostliny, které svými výhony i listy umí rozehrát kouzelný přírodní orchestr. Ponořte se do světa rostlin, které si užijete i jinak než jen na pohled.

Z minulých čísel Zpravodaje už moc dobře víme, že je zahrada multifunkční prostor, který pohladí všechny smysly. Ano, nejspíš namítáte, že nejkrásnější je na pohled, jenže královny zahrad v podobě nejbohatšího sortimentu rostlin najdete klidně i po hmatu nebo čichu. Chuťové buňky zase pohladí bylinky, ovoce a zelenina i jiné jedlé rostliny, které třeba nejde zařadit do žádné zmíněné skupiny. Jenže jak je to s rostlinami, které máte šanci dokonce i slyšet? Žádný hlasitý rámus si určitě nepředstavujte. Abyste si užili tento pro mnohé skrytý bonus, musíte se umět také trochu zastavit a zklidnit. Jedině tak zjistíte, jak příjemnou hudbu rozehrají jemné listy trav, suché semeníky stromů nebo v sebemenším vánku tančící výhony stálezelených bambusů. Zvuky rostlin nás doslova obklopují, jen je chce umět poslouchat a třeba se na tyto „nadané“ rostliny i při plánování zahrady trochu víc zaměřit.

 

Zahradní dur i moll


  1. Věděli jste, že pro lidské ucho příjemné zvuky vydávají i některé plody nebo suché semeníky rostlin? Stačí si vzpomenout na sytě oranžové lampionky mochyně židovské, které na stonkách zůstávají přes celou zimu až do jara. Lehké zvuky ale rozehrají také suché plody stromovité pavlovnie nebo oblíbené katalpy. Bez vánku se ale libé hudby jen tak nedočkáte.
  2. Okrasné trávy jsou zřejmě nejnadanějšími rostlinami na zahradě. Nejen že mezi nimi najdete opravdu nenáročné druhy, jsou to také nedocenitelné rostliny pro každého, kdo se se zahradou seznamuje například hmatem nebo právě sluchem. I u nich platí, že se hravého šelestu dočkáte hlavně při větru, v zimě ale máte ještě jednu šanci navíc. Pohyby listů i stonků trav jsou totiž o dost slyšitelnější při námraze. Největšími „hudebníky“ budou hlavně mohutnější druhy trav. Dobrou volbou bude například ozdobnice nebo kortaderie.
  3. Zatímco trávy a suché semeníky rostlin se postarají o decentní zvukový doprovod, do kterého se budete muset o trochu víc zaposlouchat, o něco hlučnějším partnerem pro vás budou při procházkách po zahradě bambusy. Hlavně ty stálezelené jsou slyšet při každém pohybu. Nesmíme ale zapomenout ani na jiné dřeviny. Nudit se nebudete s borovicemi, břízami nebo topoly. I tyto stromy se krásně rozšumí.
  4. Naše volba

Borovice Wallichova – Pinus wallichiana

Bříza himalájská – Betula utilis

Fargesie (bambusy) – Fargesia rufa

Katalpa trubačovitá – Catalpa bignonioides

Kortaderie dvoudomá – Cortaderia selloana

Mochyně židovská – Physalis alkekengi

Ozdobnice čínská – Miscanthus sinensis

Pavlovnie plstnatá – Paulownia tomentosa

Topol osika – Populus tremula

Třeslice prostřední – Briza media

Překvapivé dovednosti rostlin

Zvuky vydávají i ohrožené rostliny, věděli jste to? Nedávné studie to opravdu prokázaly, tyhle zvuky jsou však bohužel lidskému uchu skryté. Ultrasonické zvuky rostliny údajně vydávají při zranění či nedostatku vody.   

Zvuky jsou dalším z mnohých faktorů, díky kterým se můžete na zahradě cítit dobře nebo naopak nepříjemně. Kromě rostlin se do zvukových vjemů zapojují i na zahradě žijící živočichové nebo třeba tekoucí voda. Přírodní zvukové efekty se dají i cíleně využít například pro překrytí hluku dopravy nebo z průmyslu.

Zvuk a jeho vnímání jsou velmi důležité pro vytvoření ucelené představy o zahradě hlavně u nevidomých osob. Především jedinci s poruchou zraku používají zvuky z okolí jako důležitý informační nástroj.

 

V zimním čísle Zpravodaje se loučíme se seriálem, jehož hlavním cílem bylo představit rostliny, které pohladí nejen vaši duši, ale rovnou také všechny vaše smysly. Teď už moc dobře víte, jaké vnímáme typy vůní, co všechno dokáže zelená barva, co mezi chutěmi znamená pojem umami i třeba to, že se díky hmatu dozvíte spoustu věcí o rostlinách na vlastní zahradě.