Smrky, neopadavá krása bizarních tvarů

Asi nikoho nepřekvapí, že je smrk jednou z vůbec nejoblíbenějších lesnických dřevin. Tyto jehličnany ale překvapí svou neskutečnou variabilitou a někdy i opravdu netradičním vzhledem, který bude vítaným společníkem ve skalce, v kamenných korytech i jako solitéra v trávníku.

Při zmínce o rodu smrků (Picea) se většinou každému vybaví téměř třicetimetroví velikáni z českých lesů. Jenže i smrk ztepilý (Picea abies) je mezi jehličnany neskutečným chameleonem, který se z obra díky šlechtění proměnil v trpasličí až miniaturní formy. Zrovna v jeho případě je z čeho vybírat.

Kromě odrůd se vzpřímeným růstem už na první pohled zaujmou odrůdy téměř kulovité a zakrslé, jiné zase tvoří dlouhé „záclonovité“ převisy. Třeba do skalky se budou hodit plazivé formy, a pokud hledáte opravdu výrazný jehličnan, který rozhodně nepřejdete bez povšimnutí, volte rovnou odrůdy ze skupiny „hadích“ smrků. Označení je odvozeno od výhonů, které z koruny dlouze splývají, opravdu tak připomínají hady. Zajímavé odrůdy ale najdete i u jiných druhů, stačí se jen porozhlédnout po našich zahradnických centrech.

I když se smrky považují za neměnné rostliny, zkuste se na ně podívat z jiného úhlu. Díky netradičním formám jsou to opravdu krásné solitéry v celoročně atraktivních zahradách.

Své místo najdou také ve vřesovišti, kde je kombinujte s výrazně kvetoucími dřevinami v čele s pěnišníky (Rhododendron), azalkami (Azalea), půdopokryvnými vřesy (Calluna vulgaris) nebo podobně vyhlížejícími vřesovci (Erica carnea).

OD MINIATUR AŽ PO OBRY

 

 

 

Smrk ztepilý ‚Acrocona‘ – Picea abies

Původní druh smrku je oblíbenou lesní dřevinou, která se pro svou výšku okolo 30 metrů na zahradu příliš nehodí. Úplně jiné možnosti ale nabízejí odrůdy nižšího vzrůstu. Příkladem je Acrocona, která se hodí i do menších zahrad. Na první pohled zaujmou lehce převisající větévky. Podobným vzhledem se ovšem může pochlubit spousta dalších odrůd.

Výška: 3 až 4 m

 

 

 

 

 

 

Smrk ztepilý ‚Little Gem‘ – Picea abies

Mezi odrůdami smrku ztepilého se najdou i zajímavé kousky zakrslého a téměř kulovitého růstu. Přesně takový je smrk ‚Little Gem‘. Perfektně se hodí do větších nádob na terasu nebo do skalky. Jeho kompaktní růst není nutné podporovat řezem.

Výška: 0,6 až 0,8 m

Smrk východní – Picea orientalis

Méně známý druh smrku s krátkými tmavě zelenými jehlicemi vhodný hlavně do větších zahrad. Dostupné jsou ovšem i různé odrůdy s nižším vzrůstem. Jsou pro něj typické užší větve rostoucí směrem vzhůru, zatímco mladé výhonky převisají dolů. Roste pomaleji, ve vyšší nadmořské výšce může namrzat.

Výška: 10 až 20 m

 

 

 

 

Smrk omorika – Picea omorika

Svého času nejoblíbenější druh smrku pro pěstování v městských zahradách a parcích. Je to dáno hlavně vysokou odolností vůči zhoršené kvalitě vzduchu i půdy. Smrk omorika prostě poroste téměř všude. Je pro něj typická štíhlá koruna se sivě zelenými jehlicemi. Dostupné jsou i zakrslé odrůdy.

Výška: 20 až 30 m

 

 

 

 

 

Smrk pichlavý – Picea pungens

Pro tento druh jsou typické pevné stříbřité jehlice, které dělají čest druhovému názvu. Původní druh je vhodný hlavně do větších zahrad nebo do parků, nižší odrůdy je pak možné pěstovat i na malých zahradách.

Výška: 15 až 30 m

 

 

Věděli jste, že stromy mají zásadní vliv na klima dané lokality? Hlavně ty stálezelené nebo hustě olistěné spolehlivě zvlhčují a ochlazují vzduch. Pod jejich korunami bývá teplota několikanásobně nižší než na zpevněné cestě. Právě proto se vyplatí jehličnany i listnáče pěstovat ve velkém nejen na venkově, ale hlavně ve městě, kde se díky nim cítíme o dost lépe.

 

 

Tvarovat, nebo nechat volně růst?

Ačkoliv se dají smrky i tvarovat, stojí za zvážení, jestli raději nedat přednost odrůdám, které rostou méně bujně a tvarování vlastně vůbec nepotřebují. Zatímco nešlechtěné druhy patří mezi jehličnaté obry, mezi odrůdami není těžké objevit „trpaslíky“ s výškou do jednoho metru. Jejich velkou výhodou je, že díky zahuštěné korunce nevyžadují žádné náročné tvarování.

Několik rad pro výsadbu a výběr stanoviště:

  • I když smrky nepatří mezi nejnáročnější jehličnany, nejlépe se jim daří na světlém stanovišti s vyšší vzdušnou vlhkostí.
  • Při výsadbě jim dopřejte substrát pro jehličnany. Půda by měla být kyselá až neutrální, písčitohlinitá a mírně vlhká.
  • Většina u nás pěstovaných druhů je plně mrazuvzdorná, ale najdou se i výjimky.
  • Smrky koření poměrně mělce. Při výsadbě je proto vysaďte do mělčí, ale zato více široké jamky.

  • V sušších oblastech je nutné smrky zalévat. Dlouhodobé sucho jim nesvědčí kvůli mělce položeným kořenům.
  • Mezi nejméně náročné druhy patří smrk pichlavý a smrk omorika. Oba se výborně vypořádají se suchým, znečištěným ovzduším i s méně kvalitní sušší půdou.
  • Po několika letech po výsadbě je vhodné rostliny pohnojit hnojivem pro jehličnaté dřeviny.
  • Bujně rostoucím druhům dopřejte dostatek prostoru, časem některé smrky dorůstají opravdu velkorysé výšky.

Tipy pro vaši zahradu

Ectovit - Přípravek s obsahem mykorhizních hub
Aplikace namočením kořenového systému při výsadbě do roztoku připraveného rozmícháním 100 g přípravku v 1,5 l vody.
Agro Substrát pro okrasné dřeviny 20 l
Vyvážený obsah živin, upravená hodnota pH napomáhá správné funkci kořenového systému i nadzemní části jehličnatých a listnatých dřevin.

Floria Organo-minerální hnojivo pro okrasné dřeviny 2,5 kg
Zajišťuje vyvážený růst všech druhů okrasných dřevin. Obsahuje guáno.

Agro Hnojivo pro okrasné dřeviny 3 kg
Minerální granulované hnojivo s vyšším obsahem draslíku pro podporu vyzrávání pletiv a vyšším obsahem hořčíku, který zlepšuje vybarvení dřevin.

Kamenná drť
Pro dekorativní mulčování v okolí jehličnanů i jiných dřevin.