Snadné aranžování nejen pro minimalisty

Nemusíte být květinoví znalci ani absolvovat žádný odborný floristický kurz. Aranžování květin zvládnete i bez speciálních znalostí, i tak ale může být výsledek dokonalý.

Pod kyticí řezaných květin si jistě představíte kytici uvázanou technikou do spirály. I když na první pohled ani takové vázání nevypadá úplně složitě, pravdou je, že ho musíte mít doslova „v ruce“. Existují ale i způsoby, jak se dočkat opravdu skvělého výsledku i bez toho, aby z vás byl zkušený florista. Jednou z metod je aranžování květin do aranžovací hmoty, kdy vám pod rukama vznikne aranžmá ideální na stůl. Přesně tímto způsobem si vyrobíte také dnes populární květinový box. Pokud ale patříte mezi milovníky jednoduchosti, pak vás určitě osloví volné aranžování do vázy.

Vypichované aranžmá raz dva

Jeho základem je vhodná nádoba, květiny a aranžovací hmota. V našich zahradnických centrech ji najdete pod označením Florex. Hmota sytě zelené barvy je určená pro čerstvé řezané květiny, dokáže totiž do své struktury absorbovat dostatek vody, která udrží rostliny v kondici. Je jen na vás, jakou nádobu zvolíte, v každém případě by měla být voděodolná. Podstatou vypichovaného aranžmá je pak už celkem snadné aranžování květin s šikmo seříznutým stonkem rovnou do hmoty. Tu pořídíte ve formě cihel, jejichž tvar si můžete libovolně upravit nožem nebo k sobě seskládat i několik hmot pro vytvoření většího aranžmá. K dostání je dokonce hmota ve formě věnce nebo třeba koule, ale ani tím nabídka nekončí.

Jak správně používat aranžovací hmotu?

Je to opravdu snadné, ale i tak dodržte několik pravidel. Nejdřív si ji upravte do požadované velikosti a tvaru. Poté si dostatečně velkou nádobu naplňte studenou vodou, hmotu položte na vodní hladinu logem vzhůru a nechte ji samovolně ponořit na dno. Nakonec ji přeneste do aranžovací nádoby a pusťte se do aranžování. Rostliny zapichujte na první pokus, pokud se vám to nepovede, nikdy stonky nedávejte do již vytvořeného otvoru.

Květiny rovnou do vázy

Není to žádná věda, ale výsledný efekt bývá perfektní. Zvlášť když si vyberete správnou vázu a květiny. Pokud máte rádi jednoduchá řešení, můžete do vázy dát jen jediný druh květin. I tady jako při jakémkoliv způsobu aranžování platí, že byste měli stonky zbavit listů alespoň do té výšky, aby se nesmáčely vodou a nepřekážely při aranžování. Spodní část stonku by měla být seříznutá šikmo pro lepší absorpci vody. Květiny pak už dávejte do vázy na volno, rozhodně nemusíte dodržovat žádný směr.

Tipy pro vaše aranžování

Váza pro vaše tvoření

V zahradnických centrech jich pro vás máme spoustu. Zvolíte skleněnou, nebo radši porcelánovou?

Aranžovací hmota

Vhodná pro aranžování živých květin. Rozměr 20 x 10 x 7,7 cm

 

 

Text: (red.); foto: Shutterstock, Nohel Garden