„SUPER“ Aronie

Tmavě fialové plody severoamerického zázraku jménem aronie v sobě ukrývají spoustu vitamínů, minerálů i antioxidačních látek, které ji řadí mezi spolehlivé superpotraviny ze zahrady. Tento dva metry vysoký keř nebo také roubovaný stromek si jednoduše zasloužíte, poroste totiž i bez zvláštní péče.

Co všechno umí

Možná bude nějakou dobu trvat, než čerstvé aronii přijdete na chuť. Její temně fialové plody jsou i v plné zralosti navinule trpké. U některých odrůd je tento nedostatek už téměř potlačen, u těch trpčích si můžete pomoct třeba přidáním cukru, které je výhodné hlavně při výrobě sirupu nebo džemu. I tak ale vezměte černý jeřáb nebo také temnoplodec černoplodý na milost.

Čerstvě sklizené plody totiž obsahují vysoké množství rutinu známého také jako vitamín P. Tato látka patří do skupiny silných antioxidantů, které pečují o náš krevní oběh a o pevnost a pružnost cév. Kromě této cenné látky plody obsahují vitamín A, B1 či B2 nebo vitamín C. O aronii se často mluví jako o domácí lékárně ze zahrady, za což vděčí hlavně pěkné zásobě minerálů v podání hořčíku, sodíku, draslíku, fosforu, vápníku i zinku. Kromě toho, že aronie zlepšuje zdraví cév, podporuje také imunitní systém, což se v období jejího dozrávání v září bude určitě hodit, snižuje vysoký krevní tlak a navíc upravuje i činnost štítné žlázy.

Pokud si přece jen nemůžete na specifickou chuť plodů tak úplně zvyknout, zkuste aronii užívat třeba ve formě sirupu. V případě bohaté sklizně si můžete vyrobit také chuťově zajímavý džem, želé nebo ovocné víno. Sušené plody se pak hodí do kaší nebo jako ovocné zpestření bílého jogurtu.

Jak ji pěstovat

  • Aronie se sice považuje především za ovocný keř, je to ale také okrasná rostlina. Určitě ji na zahradě nepřehlédnete na podzim, kdy se přebarvuje do růžově oranžových odstínů.
  • Poroste na slunci i na mírně přistíněném stanovišti. Na půdu je naprosto nenáročná. Ačkoliv se jí bude dařit mnohem lépe v půdě mírně vlhké a bohaté na kompost, poradí si i s půdou suchou a chudší.
  • Dobrou zprávou je, že vůbec nenamrzá, sklízet tedy budete i ve vyšší nadmořské výšce.
  • Můžete ji pěstovat ve formě dvoumetrových keřů i jako roubovaný stromek.
  • Na řez je nenáročná. Přerostlé keře se vyplatí na jaře částečně zmladit tak, že u půdního povrchu odstraníte několik nejsilnějších větví.
  • Pozor, plody lákají ptačí návštěvníky zahrady, které je ve sklizni někdy těžké předběhnout. Sklizeň si pojistíte ochrannou sítí, která se používá například na ochranu borůvek či jiných ovocných keřů.

 

 

Použití plodů aronie je neskutečně široké. Setkáte se s nimi jako se součástí různých potravinových doplňků. V sušené podobě se přidávají do ovocných čajů a dají se použít i jako přírodní barvivo. Ačkoliv se tato dřevina „tváří“ jako novinka, ve skutečnosti ji na našem území pěstovali už naši předci.

 

Text: (red.); foto: Shutterstock