Sváteční pokojovky jako z pohádky

Při přípravách na nejkrásnější svátky v roce jsme natolik soustředění na shánění hlavní hvězdy Vánoc, vánočního stromku, že pomalu ani nevidíme jiné možnosti. Víte, že i v interiéru se dají pěstovat jehličnany, aniž byste se s nimi museli po svátcích rozloučit? Dokonce jim sedí i minimalistické zdobení vánočními světly, nechte se inspirovat.

Ne že bychom vás chtěli nabádat k tomu, abyste si pořídili hned několik vánočních stromků, tradiční jedle, smrk nebo borovice jsou přece jen jedinečným symbolem dnů, na které se těší nejen děti. Pokojové jehličnany jsou ale zase trochu jinou možností, jak si sváteční atmosféru přinést třeba i do pracovny, ložnice nebo dětského pokoje. Pokud si navíc tyto netradiční společníky pořídíte v menší velikosti, vejdou se opravdu všude, tedy i do malé místnosti, kde není místa nazbyt. Zima je jako stvořená pro plánování. Jestliže jste také propadli kouzlu pokojovek, máme pro vás i další dva tipy na rostliny, které váš interiér doslova rozzáří. Tentokrát se nebude jednat o jehličnany, ale o spolehlivé matadory interiéru v podání dvou nezaměnitelných odrůd dračinců.

Během Vánoc si můžete svůj domov vyzdobit i některými typicky venkovními jehličnany. Přibližně po měsíci je ale raději přeneste na terasu. Miniaturní konifery budou fungovat nejen jako „mini“ vánoční stromečky, bude jim to slušet i mezi jinými rostlinami v sesazovaných nádobách. Dobře si sednou například s bramboříkem. Přijďte si vybrat do našich zahradnických center, kromě cypřišků u vás doma zazáří zeravy nebo různé druhy jalovců.

 

Jehličnatá dvojka pro váš interiér

Pokojový cypřišek (Cupresus macrocarpa)

Tento kalifornský cypřišek si cestu mezi milovníky rostlin našel už v 19. století a není se čemu divit. Jeho svěže zelené jehlice si prostě zamilujete stejně jako pravidelnou korunku. Cypřišek se běžně pěstuje po celý rok v interiéru, ale dá se i letnit na terase. Během svátků si ho klidně ozdobte světelným řetězem, který mu dodá to pravé sváteční kouzlo. Kromě odrůd se svěže zelenými jehlicemi potěší i odrůda Goldcrest s nádechem do žluta.

Co potřebuje:

 • Nejlépe poroste v místnosti s rozptýleným světlem, poradí si ale i s polostínem.
 • Nemá rád velké výkyvy v zálivce, snažte se najít zlatou střední cestu. Rostlina nesmí přeschnout ani stát ve vodě.
 • Mnohem lépe bude prospívat v místnosti s vyšší vzdušnou vlhkostí.
 • Od jara do podzimu ho každý týden přihnojte hnojivem pro pokojovky.
 • V zimě mu vyhovuje teplota v rozmezí 10 až 15 °C. V létě mu dopřejte teplé stanoviště.
 • Na jaře ho přesaďte do nového substrátu pro pokojové rostliny.
 • Pro udržení kompaktního tvaru zaštipujte, i tak časem přeroste výšku dospělého člověka.

 

Pokojová jedle (Araucaria heterophylla)

 Pokojová jedle patří mezi nejoblíbenější pokojové jehličnany, možná ji znáte také jako blahočet nebo araukárii. Tuto rostlinu objevil ve druhé polovině 18. století kapitán Cook na Norfolkských ostrovech a od té doby se rozšířila prakticky po celém světě. Ve své domovině přerůstá výšku 50 metrů, vy se ale určitě nebojte, že by u nás rostla až tak bujně. I tak ale může po letech dorůst až do stropu.

Co potřebuje:

 • Ideální bude místnost s rozptýleným světlem. V polostínu roste většinou křivě za světlem.
 • Zalévejte nejlépe dešťovou nebo převařenou vodou, a to tak, aby rostlina nikdy dlouho nestála ve vodě. Během zimy zálivku omezte jen na nutné minimum.
 • Miluje vyšší vzdušnou vlhkost, v interiéru se suchým vzduchem ji proto pravidelně roste.
 • Od března do září dvakrát za měsíc hnojte hnojivem pro azalky a jiné kyselomilné rostliny.
 • Během zimy se jí bude nejlépe dařit v chladnější místnosti s teplotou okolo 10 °C, v místnosti s běžnou pokojovou teplotou ji udržujte alespoň dál od topení.
 • Na jaře rostlinu přesaďte do směsi substrátu pro pokojové rostliny a rašelinné zeminy pro azalky a rododendrony.

 

Tipy pro váš interiér

 

 

Stále ještě přemýšlíte, jakou pokojovkou si doplnit sváteční interiér? Vsaďte na nenáročné dračince se žlutě panašovanými listy. I když si je zřejmě neozdobíte jako interiérové jehličnany, máte se na co těšit. Výrazné barvy listů totiž prosvětlí každou místnost.

Dračinec vroubený ´Sunray´ nebo Dračinec ´Lemon Lime´

Obě potřebují to samé

 • Dopřejte jim místnost s rozptýleným světlem.
 • Budou spokojené jen při rozumné zálivce, přelévání rozhodně nesnesou.
 • Od jara do podzimu jim dopřejte každý týden hnojivo pro pokojové rostliny.