Svátky voní po eukalyptu

Sivě zelené lístky eukalyptu jsou perfektním doplňkem svátečních aranžmá, ale bude jim to slušet i ve svatební kytici. Vůni tohoto stálezeleného stromku podlehnete nejen v dekoracích, eukalyptus se totiž dá pěstovat jako
hrnková květina.

Druhy stálezeleného blahovičníku nebo také eukalyptu pochází z Asie nebo Austrálie, ale i u nás se dají poměrně úspěšně pěstovat. Ze zahradnických center si domů můžete přinést třeba eukalyptus Gunnův (Eucalyptus gunnii), který patří k nejsnáze pěstovatelným druhům i v interiéru. Pěstování této teplomilné dřeviny však není tak úplně snadné, a pokud se to nepovede hned na poprvé, určitě na eukalyptus nezanevřete, zkuste to podruhé a trochu lépe. Pro úspěch jsou zásadní tři pravidla, a to letnění na zahradě nebo balkonu, na zimu přenést do bezmrazé místnosti a rostlinu nikdy nenechat stát ve vodě.

 

Větvičky eukalyptu mají hned dvě velké výhody. Dobře vypadají i po usušení, takže skvěle doplní třeba adventní věnec.
Druhou výhodou je pak nezaměnitelná vůně, kterou oceníte třeba i při nachlazení. Klidně si na noc eukalyptus přeneste do ložnice, pomůže totiž uvolnit ucpaný nos.

 

CO BYSTE MĚLI JEŠTĚ VĚDĚT

 

Eukalyptus je mnohdy kvůli komplikovanému přezimování s nutností přemístění do chladnější a hlavně světlé místnosti považován spíše za krátkodobou dekoraci.
I tak jej ale v zimě nevystavujte přímé blízkosti radiátoru. Zamezíte tak předčasnému opadu listů a odumření rostliny.

 TIPY PRO ÚSPĚŠNÉ PĚSTOVÁNÍ