Toulitka je prostě elegance sama

Anthurii nebo také toulitku určitě znáte jako řezanou květinu, která kytici dodává šmrnc a eleganci díky opravdu netradičním květům ve výrazných barvách. Je to jedna z mála pokojových rostlin, která dokáže svou krásu rozvinout i ve stínu. Protože její květy nevoní, hodí se prakticky do jakékoliv místnosti, tedy i do ložnice.
Toulitka (Anthurium) je rod z druhově bohaté čeledě áronovitých (Araceae) rostlin. Tato neskutečně bohatá skupina teplomilných rostlin se může pochlubit i více než pěti stovkami druhů, které jsou rozšířeny na poměrně malém území tropických deštných pralesů ve střední a jižní Americe. Právě tam je objevil roku 1850 rakouský botanik dr. Karl von Scherzer, který popsal první toulitku nesoucí jeho jméno (Anthurium scherzerianum), která je známá pod lidovým názvem „prasečí ocásek“. Velkou výhodou toulitek je, že během roku při dobré péči kvetou opakovaně. Dostupné odrůdy navíc potěší pestrými barvami květů, které se skládají ze dvou částí, z palice a plošně většího toulce. Barevná škála se pohybuje od sytě rudé přes růžovou, meruňkovou, zelenkavou či bílou, ale i vícebarevné
PODMÍNKY PRO PĚSTOVÁNÍ
  1. Nejlépe porostou v místnosti s rozptýleným světlem, v polostínu i ve stínu. Přímý sluneční úpal by poškodil jejich listy i květy.
  2. Rostlina vyžaduje vysokou vzdušnou vlhkost a teplo. V zimě by měla být teplota „od spodu“ minimálně 18 °C, přičemž teplota vzduchu nesmí klesat pod 15 °C. Vyšší vzdušnou vlhkost podpoří
    rosení, voda ovšem nesmí skrápět květy, na kterých by se vytvořily skvrny.
  3. Toulitky nesnesou zasolení substrátu, proto se od března do září doporučuje hnojení spíše tekutým hnojivem pro pokojové rostliny každých 14 dní.
  4. Hlavně od jara do podzimu je třeba zalévat pravidelně dešťovou nebo převařenou vodou. Toulitky by v ní ale neměly dlouhodobě stát. V zimě se může zálivka mírně omezit, záleží ovšem na teplotě vzduchu.
  5. Přerostlé rostliny je nutné přesadit jen do o několik centimetrů většího květináče. Nejlépe porostou v dobře propustném kyselém substrátu pro pokojové rostliny.


Anthurium andreanum 'Princess Alexia Jade‘s'       Anthurium clarinervum                                     Anthurium andreanum                   Anthurium andreanum 'Lady Jane'

 


                                                                               Anthurium andreanum 'Million Flowers'                          Anthurium scherzerianum

 

Výrazné květy toulitku předurčují i k pěstování v moderním interiéru. Vsaďte na zajímavé odrůdy nejen s okrasnými květy. Některé se mohou pochlubit i zajímavě zbarvenými listy, ty ovšem jen málokdy vykvetou, a když už ano, jejich květy svou krásou rozhodně nezastíní květy speciálně šlechtěných odrůd.

 

NEJ ZAJÍMAVOSTI:

  1.  Mezi nejčastěji pěstované druhy patří toulitka Scherzerova (A. scherzerianum) a toulitka Andréova (A. andreanum). Liší se tvarem listů i toulce, ale nejspolehlivější rozlišovacím znakem je lesk. První druh má toulec matný, zatímco toulitka Andréova ho tvoří krásně lesklý.
  2. Některé druhy koření v půdě, zatímco jiné jsou epifytické.
  3. Toulitka patří mezi užitečné „čističky“ vzduchu. Funguje totiž jako lapač amoniaku, formaldehydu a xylenu. Tyto látky se vypařují ze stavebních materiálů, obalů nebo z odpadu.

 

 

 TIPY VAŠE POKOJOVÉ ROSTLINY

SUBSTRÁT PRO INTERÉR
Ze směsi světlé, tmavé a kokosové rašeliny, kokosových vláken, perlitu a zeolitu. Působí blahodárně na rozvoj a růst kořenového systému.
FLORIA KAPALNÉ HNOJIVO PRO POKOJOVÉ ROSTLINY S ÚČINKEM PROTI SMUTNICÍM 0,5 l
Zlepšuje vitalitu rostlin, zvyšuje jejich odolnost vůči chorobám a škůdcům. Obsahuje aromatické látky omezující výskyt mušek – smutnic.
STYLOVÝ ROZPRAŠOVAČ MAX O OBJEMU 0,5 l
Pro aplikaci vody a hnojiva v interiérech, na balkónech a terasách. Dostupný v několika barvách.

 

KONVIČKA MAX 1,5 l
Stylová plastová konvička na vodu bez kropítka. Dostupná v několika barvách.
KVĚTINÁČ Z PLASTU ELHO VIBES
Pokojový květináč s moderním dekorativním vzorem se perfektně hodí do útulného a moderního interiéru. V několika rozměrech i barvách.