Vypěstujte si hrozny plné chuti

Už dávno neplatí, že se musíme při pěstování révy omezit jen na nejteplejší vinařské oblasti. Kvalitních hroznů se dočkáte při správné péči i ve vyšší nadmořské výšce. Založíte si vlastní vinohrad, nebo révu pasujete na okrasnou popínavku, která ozelení vaši pergolu?


Pěstování révy vinné má na našem území už mnohasetletou tradici, ve které můžete klidně pokračovat i na své zahradě. V první řadě si ujasněte, pro jakou metodu pěstování se rozhodnete a k čemu sklizené hrozny použijete. Chcete si na nich pochutnat začerstva, sušit vlastní rozinky nebo se rovnou pustit do pěstování ve větším množství a zkusit vyrobit svoje vlastní víno? Pokud nepatříte mezi zkušené zahradníky, určitě se vyplatí si pěstování zkusit nejdřív „nanečisto“ s několika málo sazenicemi, na kterých si svůj um natrénujete. I méně znalé pěstitele ale určitě potěší, že réva roste opravdu bujně a hodně začátečnických chyb dokáže prominout.

Rady pro pěstování:

  • Révu vysazujte výhradně na nejteplejší výhřevné části pozemku s minimálním rizikem průtahu ledového větru.
  • Na svažitém pozemku volte stanoviště s jižní nebo jihozápadní orientací.
  • Ve vyšší nadmořské výšce sazenice vysaďte poblíž zdi, která bude rostliny chránit před studeným větrem.
  • Půda by měla být ideálně hlinitopísčitá. Vhodné nejsou žádné extrémy, tedy vysoký obsah jílu ani příliš písčitá půda. Obsah živin při výsadbě zvýšíte přidáním rozloženého kompostu nebo zahradnického substrátu.
  • Sazenice v kontejneru je možné vysazovat od jara do podzimu, révu se zabaleným nebo volným kořenovým systémem vysazujte na podzim nebo na jaře.
  • U prostokořenných či balíčkových sazenic je velmi důležitá hloubka výsadby. Jamka bude v případě révy opravdu hluboká, místo roubu by mělo nad úroveň terénu vyčnívat o pět až deset centimetrů. Kořeny včetně velké části podnože musí být ukryté ve výsadbové jamce.
  • Při podzimní výsadbě se doporučuje rostlinu nakopčit, tedy celou zahrnout zeminou, která se odhrne v dubnu nebo květnu. Tím se sazenice ochrání před vymrznutím. Po výsadbě také nezapomeňte na důkladnou zálivku.

Vinohrad versus pěstování na treláži

 

  1. Při pěstování u pergoly můžete dát révě mnohem větší svobodu, takže se bude moct bujně rozrůst. Při jarním řezu je ale i tak nutné odstranit staré, neplodné nebo nadbytečné výhony, které by révu zbytečně zahušťovaly. V případě révy totiž platí, že zapěstované výhony musí být dobře přístupné pro světlo i vzduch. Plodné výhony vyrůstající z hlavních dřevnatých výhonů se pak zkracují na pět až šest oček.
  2. Pěstování na drátěné konstrukci se provádí úplně jinak, révu tady musíte mít doslova pod kontrolou. Buď se volí řez „na babku“, kdy se každé jaro vystříhají všechny výhony, nebo se ponechá několik hlavních výhonů, které se připevní k drátěné konstrukci.
  3. Ať zvolíte jakýkoliv způsob pěstování, na révu dohlédněte i v létě. V tomto období se totiž vylamují všechny přebytečné a bujně rostoucí výhony, kterých réva tvoří opravdu hodně

I když má pěstování révy svoje specifika, je o tuto ovocnou popínavku čím dál tím větší zájem. Můžete si vybrat z mnoha odrůd, které se hodí do různých podmínek i pro různé metody zpracování. Odrůdy bez semínek jsou ideální nejen pro přímý konzum, ale také pro výrobu domácích rozinek.
Tomáš Beneš, Zahradnictví Dvořák a syn, Teplice

 

Tipy pro vaši zahradu

Univerzální substrát pro zahradu 75 l

Zásobuje rostliny všemi základními živinami a stopovými prvky po dobu 6 týdnů.

Agro Hnojivo pro vinnou révu 3 kg

Toto bezchloridové hnojivo splňuje požadavky pro zdravý vývoj a silný růst révy, bohatou plodnost a vysokou kvalitu hroznů.