Vypěstujte si přírodní antibiotika

Říká se jim jedlé cibuloviny nebo také přírodní antibiotika, která se vyplatí zařadit pravidelně do svého jídelníčku. I když se sází na zahradu až na jaře, právě teď už si můžete udělat náskok a nakoupit si sadbu.
Kromě cibule sazečky se blíží i výsadba jarního česneku, nezapomeňte ale ani na pórek.

SE SADBOU BUDETE MÍT NÁSKOK

Zatímco u česneku se neobejdete bez kvalitních stroužků, které stačí jen zasadit do půdy, u cibule máte na vybranou. Je možné ji totiž v březnu vysít na záhon, pravdou ale je, že sazečka dokáže přeskočit dobu a pěstování této zdravé cibuloviny hodně usnadní.

Pokud se rozhodnete i pro pěstování vlastního pórku, i ten se dá vysévat přímo na záhon nebo si předpěstovat sadbu ve skleníku či v sadbovači na okenním parapetu. Pokud si ale chcete ušetřit práci, můžete také zvolit předpěstovanou sadbu ze zahradnických center.

CIBULE

  • Jednotlivé cibulky se vysazují na vzdálenost 10 až 15 cm od sebe, rozestup řádků by měl být okolo 20 cm.
  • Cibulky se sází tak hluboko, aby byla špička těsně pod půdním povrchem nebo jen málo nad ním. Je důležité dodržet výsadbu podpučím směrem dolů. U lehké písčité půdy je možné cibulky sázet ručně, u těžších půd je vhodné vyhrnout mělčí brázdu. Sazečka se nakonec ručně zahrne a zhutní.
  • Kromě klasických odrůd cibule vyzkoušejte také šalotku známou jako množilku. Z jediné cibulky vám vyroste mnoho dalších cibulí, které sice nedosahují takové velikosti jako běžné cibulové odrůdy, ale jejich počet se může pohybovat mezi pěti až deseti kusy.
ČESNEK

  • Pro jarní výsadbu volte jarní odrůdy.
  • Sadbu několik dnů před výsadbou namořte roztokem Sulky (ochrana proti vlnovníku) nebo ji alespoň na hodinu namočte do studené vody, která nastartuje obranné mechanismy česneku.
  • Podle odrůdy se volí vzdálenost jednotlivých cibulí mezi 25 až 50 cm, rozestup řádků by pak měl být 15 cm.
  • Velmi důležitá je také hloubka výsadby. Stroužek se sází podpučím směrem dolů a po výsadbě by nad ním mělo být 6 až 10 cm půdy.
  • U lehké půdy stačí stroužky zapíchnout do země rukou, u těžší jílovité zeminy bude vhodná výsadba do vyhloubené rýhy. Nedoporučuje se výsadba pomocí sázecího kolíku, podpučí by nemuselo vůbec přijít do kontaktu se zeminou.
  • Vysazené stroužky se nakonec ručně přihrnou a lehce zhutní.

PÓREK JEN ZE SEMEN
Dá se vysévat přímo na záhon, a to v březnu nebo dubnu. Ačkoliv se nedoporučuje výsev do truhlíku a následné pikýrování, můžete předpěstování provést například v menších sadbovačích. Odpadne tak náročné pikýrování, sadbu totiž stačí lehce vyjmout ze sadbovače a rovnou v květnu vysadit na záhon. Sazeničky sázejte na vzdálenost 30 cm od sebe, přičemž řádky by měly být vzdálené 10 až 20 cm.

 

Vhodný termín výsadby: BŘEZEN A DUBEN

Záhon před výsadbou jedlých cibulovin nikdy nehnojte hnojem, ideálním hnojivem bude kompost nebo minerální hnojivo. Stejně tak byste je neměli sázet na záhon, kde už předchozí rok česnek, cibule nebo pórek rostly.

 

TIPY PRO VAŠI ZAHRADU

SULKA 250 ml
Sirné hnojivo s výrazným vedlejším účinkem proti houbovým chorobám a některým živočišným škůdcům. Vhodné k moření česneku.
CIBULE SAZEČKA SNOWBALL
Odrůda s velkou cibulí s bílou suknicí ideální pro přípravu zeleninových salátů, pouze pro krátkodobé skladování.
CIBULE SAZEČKA KARMEN
Karmen je podlouhlá, poloraná odrůda cibule s krásnou karmínově červenou barvou. Odolná a velmi dobře skladovatelná cibule.
CIBULE SAZEČKA VŠETANA
Plastická odrůda se žlutou suknicí s dobrou skladovatelností vhodná do všech pěstitelských oblastí.
ČESNEK SADBOVÝ FLAVOR
Pozdní velmi aromatický paličák pro jarní výsadbu. Odolná odrůda s bílou slupkou a lehce narůžovělou dužinou vhodná pro dlouhodobé skladování.