Výsev bude letos hračka

Okamžik, kdy první semínko přihrneme substrátem, představuje začátek nové sezony, kterou každý zahrádkář už samozřejmě netrpělivě vyhlíží. Pokud už máte nakoupená semínka, zkontrolujte, jestli se už neblíží termín jejich výsevu. Poradíme, jak si vysévání zjednodušit a co je potřeba dodržet, aby všechno dopadlo na výbornou.

Vlastní výsev je skvělou možností, jak si předpěstovat zeleninu, bylinky i květiny ve větším množství. Zatímco výsev některých semen zvládnou s přehledem i děti, některá semínka potřebují důkladnější péči. Nenechte se odradit prvními neúspěchy, některý rok se výsevy nemusí tak úplně vydařit, přece jenom na klíčení semínek má vliv celá řada faktorů. Některé z nich máte každopádně ve svých rukou. I když mohou výsevy někomu připadat zbytečně složité, dají se výborně zjednodušit celou řadou pomůcek od malých skleníčků, díky kterým se udrží teplota i vzdušná vlhkost, přes výsevní substráty až po pikýrovací misky a rašelinné květináče. Pro zjednodušení jsme vám navíc připravili podrobný výsevní manuál, díky kterému budou výsevy hračkou.

Raději neriskujte a vsaďte na jistotu

Základem úspěchu je hlavně kvalitní výsevní substrát. Ten je možné vyrobit i v domácích podmínkách ze směsi zeminy, písku a rašeliny. Problém je hlavně v tom, že především zemina ze zahrady může obsahovat zárodky hub a semena plevelů, která mohou klíčení zkomplikovat. Pokud tedy nechcete vlastnoručně vyrobený substrát dezinfikovat vysokou teplotou nebo chemicky, volte raději speciální výsevní substrát ze zahradnických center. Díky obsahu písku je perfektně vzdušný, navíc neobsahuje semena plevelů. Nízký obsah živin zajišťuje rovnoměrné klíčení semen. Stejně tak se hodí i pro přesazovanou sadbu nebo řízkování.

 

VÝSEVNÍ MANUÁL pro začátečníky i pokročilé

 

 1. Světlo je dobré, ale jen rozptýlené. Při předpěstování sazeniček doma je nutné výsevní misku nebo mini skleník umístit na místo, kde bude dostatek rozptýleného světla. Přímé sluneční paprsky mohou způsobit nerovnoměrný růst rostlin, vysychání substrátu nebo dokonce popálení prvních listů.
 2. Aby to dobře klíčilo. Základem je samozřejmě výsevní substrát s jemnou strukturou. Jakmile ho nasypete do výsevních misek, rovnoměrně ho stlačte, aby nevznikly prohlubně, do kterých by některá semena zapadla a následně klíčila se zpožděním. Pro stlačení použijte například dřevěnou destičku.
 3. Ta nejlepší nádoba. Ještě před výsevem si ujasněte, kolik času chcete sadbě věnovat. Výsev do výsevní misky totiž znamená nutnost následného pikýrování. Navíc bude nutné sazenice přesadit do jiných, větších nádob, které bude opět třeba naplnit vhodným substrátem. Hlavně velká semena se skvěle vysévají například na tablety ze stlačené rašeliny, do sadbovačů nebo rašelinných květináčů. Náročnost výsevu tedy máte ve svých rukou.
 4. Hloubka výsevu, to je, oč tu běží. Hloubka výsevu rozhodne o tom, jestli se mladé semenáčky vůbec dokáží prodrat na světlo světa. Všeobecně platí, že malá semena se vysévají jen mělce nebo se dokonce jen lehce promíchají s vrchní vrstvou substrátu, zatímco velká semena mnohdy kryje i několik centimetrů zeminy. Informace o hloubce výsevu najdete na zadní straně balíčku s osivem.
 5. Jako v peřince. Přesně tak se budou semínka cítit, když je rovnoměrně zasypete substrátem. Rukou to ale moc nepůjde, proto si buď pořiďte síto na substrát, nebo sáhněte po kuchyňském cedníku s většími oky, přes která substrát rovnoměrně nasypete na semena. Nakonec ho rovnoměrně stlačte opět nejlépe dřevěnou destičkou.
 6. Stabilní podmínky. Rovnoměrnost klíčení ovlivňují i teplotní výkyvy, které by měly být co nejmenší. S udržením stabilní teploty i vzdušné vlhkosti pomohou mini skleníky pro sadbu nebo víka, kterými jsou vybaveny výsevní misky. Pokud vyséváte do truhlíku, můžete si pomoct zakrytím igelitovou fólií, ta ovšem nesmí přijít do kontaktu se zeminou a potom s klíčícími rostlinami.
 7. Aby neměly žízeň. Už po výsevu bude nutné substrát navlhčit, zálivku ale pak budou potřebovat i vyklíčené semenáčky. Dobrou volbou budou maloobjemové postřikovače, které vodu lehce rozpráší, takže rostliny nevyplaví ze substrátu.
 8. Hnojit, či nehnojit? Základní dávku hnojiva obsahují už samotné výsevní substráty. Pokud vás čeká pikýrování, dostanou sazenice nové živiny v další dávce substrátu, do které je přesadíte. Přihnojení kapalným hnojivem bývá nutné jen u sadby, která čeká dlouho na výsadbu na záhon.
 9. Malý, ale velký pomocník. Pokud vás čeká pikýrování, můžete si tuto titěrnou práci usnadnit pikýrovacím kolíkem, kterým snadno ze zeminy vyrýpnete mladou sazeničku. Využijete ho i podruhé, a to při výsadbě sazeničky do květináče.
 10. Největší nepřítel. Vzcházející rostliny budou mít své protivníky, kterými budou různé houbové choroby způsobující padání klíčních rostlin. Už při výsevu je možné do substrátu zapravit granulovaný prostředek proti houbám, na sazenice je ale možné použít také preventivní postřik nebo zálivku.

 

Práci si můžete výrazně zjednodušit použitím květináčků z rašeliny či kokosových vláken nebo sadbovacích tablet Jiffy, což jsou malé balíčky ze stlačené rašeliny. Oba pomocníci umožní přeskočit pracné přepichování do jiné nádoby. Dostatečně vyvinuté sazeničky je totiž možné jak s květináčem, tak s rašelinným balíčkem vysadit rovnou na záhon.
Eliška Korbová, Zahrada Lisý, Králův Dvůr – Popovice

 

Možná jste nevěděli…

 • Předpěstování sadby je vhodné hlavně u rostlin s delší dobou klíčení i u těch, které vyžadují speciálně upravené podmínky. Většina semínek by vyklíčila i při přímém výsevu, ale klíčivost by byla značně nižší.
 • Přímý výsev je běžný u rostlin s krátkou dobou klíčení a s menšími nároky na podmínky. Stejně tak se hodí pro rostliny s dlouhým kůlovitým kořenem, který nesnáší přesazování.

 

TIPY PRO SNADNÝ VÝSEV

Substrát Výsev a množení
Substrát s aktivátorem zakořeňování zajišťuje výborné podmínky pro rovnoměrné vzcházení semen.
Rašelinové tablety Jiffy
Po namočení do vody rychle nabobtnají a jsou připraveny k použití.
Květináče pro předpěstování
Květináče o průměru 6 cm pro předpěstování květin i zeleniny. Vyrobeny z kokosu, neobsahují rašelinu.

 

Miniskleník s ventilací
Poskytuje optimální podmínky pro pěstování rostlin. Rozměry: výška 19 cm, šířka 38 cm, hloubka 24 cm.
Polyversum 5 g
Biologický přípravek proti plísňovým chorobám rostlin s růstově stimulačním efektem. Aplikace postřikem nebo ve formě zálivky. Vhodný pro ošetření čerstvě vyklíčených sazenic i v průběhu vegetace.
Symbivit Tric 150 g
Přípravek kombinující výhody mykorhizních hub. Přidává se do zeminy při výsadbě do nádob i na záhony. Vhodný pro okrasné i užitkové rostliny.