Významná osobnost: James Sowerby

James Sowerb
(21. 3. 1757 – 25. 10. 1822)

 

James Sowerby byl britský přírodovědec, ilustrátor a mineralog. Jeho ilustrace jsou známé díky svým propracovaným detailům, použití výrazných barev a jednoduchým textům, což mělo za cíl oslovit širší publikum a zvýšit jeho zájem o přírodovědná díla. Během práce s minerály také vyvinul svou vlastní teorii barev.

James se velice brzy rozhodl stát se malířem květin. Na královské akademii, kde studoval kresbu portrétů, přešel ke studiu historie přírody. Jeho zájmy byly široké, od mineralogie přes paleontologii až po studium botaniky a ilustrace. S manželkou Annou Brettingham De Carle měli tři syny. Přezdívalo se jim Sowerbyho rodina přírodovědců. Jeho synové a vnukové pokračovali s přispíváním do přírodovědeckých děl, a tak se jejich příjmení stalo neodmyslitelnou součástí přírodovědecké historie. V roce 1790 začal James pracovat hned na několika velkolepých projektech. Jedním z nich byl magazín Anglická botanika, v originále nazvaný English Botany, který byl pravidelně publikován dalších 23 let a obsahoval 2592 ručně malovaných ilustrací, díky nimž začal být magazín označován jménem Sowerbyho botanika (Sowerby’s Botany).
Velké množství rostlin v tomto magazínu získalo svou první oficiální publikaci. V tomto díle pak nadále pokračoval syn Jamese Sowerbyho James De Carle Sowerby, který přispěl 204 ilustracemi. Jeho další projekt byl podobně rozsáhlý. Jednalo se o obsáhlý katalog mnoha zkamenělin bezobratlých živočichů nalezených v Anglii. Tato publikace vycházela pravidelně v průběhu 34 let, kdy do ní později namísto Jamese přispívali jeho synové James De Carle Sowerby a George Brettingham Sowerby I. Hotové dílo obsahuje 650 barevných ilustrací roztříděných do sedmi svazků. James Sowerby měl ve své sbírce několik tisíců minerálů, zkamenělin, vzorků rostlin, zhruba pět stovek exemplářů hub, z živočišné říše také mnoho čtyřnožců, ptáků a hmyzu, které získal od významných vědců své doby. Jedním z nejvýznamnějších exemplářů jeho sbírky byl první zaznamenaný anglický meteorit z roku 1795.

 

Sowerbyho botanické ilustrace  jsou propracované do nejmenšího detailu.
V osobní sbírce tohoto přírodovědce se nacházely tisíce vzorků hub.