Za botanikou do Berlína

Německo je pro milovníky botaniky naprosto ideální destinací, navštívit tu můžete totiž skoro stovku botanických zahrad. Tou největší je botanická zahrada v Berlíně, jejíž celková rozloha činí 43 hektarů.  Leží na okraji čtvrti Dahlem na jihozápadním okraji města a dnes patří ke Svobodné univerzitě.

 

Náhrada za historické městské zahrady

Zahrada byla postavena v letech 1897 až 1910 pod vedením architekta Adolfa Englera. Jednalo se o náhradu původní zahrady v centru města, založené roku 1679, která se však už nemohla rozšiřovat.

Při zřízení zahrady byla důležitá prezentace a zejména výzkum exotických rostlin rostoucích v tehdejších německých koloniích v Africe a v Tichomoří.

Zahrada se v současné době specializuje především na rostliny Evropy, včetně Mediteránu a Kavkazu. Za zmínku stojí i kolekce rostlin Kuby a jiných karibských ostrovů.

V této zahradě je ke zhlédnutí na 22 tisíc taxonů rostlin. Najdete zde například 1800 druhů kaktusů a sukulentů, 900 druhů broméliovitých rostlin nebo až dvě stovky druhů begonií.

K botanické zahradě je přidruženo Botanické muzeum se sbírkou rostlinných preparátů, herbarium a knihovna.

Největší skleník na světě

Velkým lákadlem berlínské botanické zahrady jsou její skleníky. Dohromady je jich tu šestnáct. A zabírají plochu 6000 m². Tím nejznámějším je Velký pavilon (Das Große Tropenhaus), jehož ocelová konstrukce dosahuje výšky 25 metrů. Jedná se o největší skleník na světě.
Při stálé teplotě 30 °C se tu udržuje vysoká vlhkost vzduchu, díky které se tu daří mnoha tropickým rostlinám. Mezi největší místní raritu patří největší orchidej planety Grammatophyllum speciosum. Za zmínku ale stojí i obří, rychle rostoucí bambus Dendrocalamus giganteus.

Na tropický skleník navazují další menší skleníky s rozmanitými expozicemi. K vidění je tu kaméliový a leknínový skleník, expozice věnovaná kapradinám, orchidejím i masožravým rostlinám. Oblíbený je i skleník mediteránně makaronéský, ve kterém je ke zhlédnutí hned několik významných endemitů.

Přibližně třetinu plochy zahrady zabírá expozice fytogeografická, zaměřená na rostliny mírného pásma severní polokoule. Nachází se tu japonský altán obklopený východoasijskými druhy rostlin.

Přes Alpy až po Himálaje

Na toulkách zahradou narazíte na floru všech regionů Alp, Pyrenejí i pohoří Balkánského poloostrova a Himálaje. Vážené jsou expozice jeřábů, dubů, jasanů a javorů.

Představí se vám tu spousta exotických dřevin, které jsou málokdy zastoupené v jiných botanických zahradách.

Rostliny jsou tu pěstovány ve větších výsadbách na vyvýšených záhonech, díky čemuž si každý může rostliny jak zblízka prohlédnout, tak i osahat a očichat.