Zahrada je výzva: Nechte zahradu zvítězit nad suchem

Sucho je něco, s čím se musí na zahradě počítat hlavně v horkém létě. I když je pro nás většinou logické hlavně na plném slunci, často dokáže překvapit i v podrostu stromů. Jak se na něj dopředu připravit a pro jaké rostliny nebude zas tak velkou výzvou?

Prognózy ohledně vývoje klimatu do budoucna nejsou zrovna moc příznivé, sucho pro nás začíná být opravdu aktuální, a to nejen během léta. Určitě se jím ale nenechte odradit od zušlechťování vlastní zahrady. I díky ní svou troškou přispějete k lepším zítřkům, protože právě bujně rostoucí zahrada funguje jako zelená oáza, která dokáže mnoha výzvám perfektně vzdorovat.

Nedostatek srážek je typický většinou pro léto, kdy navíc panují i vyšší teploty, přičemž nejohroženější na vysychání bývají slunci exponované plochy. S nedostatkem vody se však potýkají i rostliny ve srážkovém stínu nebo hustě prokořeněná půda v podrostu stromů. Rozhodně ale nepropadejte panice, se suchem si poradí spousta krásných rostlin. Pomoct si můžete třeba i kompostem nebo smysluplnou zálivkou.

Se suchem a vyššími teplotami si skvěle poradí středomořské rostliny. Do nádob na terasu si vysaďte třeba odolný olivovník, voňavý eukalyptus nebo oleandr s květy v barvách od čistě bílé přes růžovou až po lososově oranžovou.

Suchu vstup zakázán

  1. Všimli jste si, jak neuvěřitelně nenáročné jsou některé bylinky? Ty nejoblíbenější totiž často pocházejí ze suchých a skalnatých oblastí, kde nemají na růžích ustláno, do vínku tedy dostaly pořádnou výdrž.
    Ideálním řešením do sušší a třeba i kamenité půdy budou například levandule, různé druhy mateřídoušek či jejich příbuzný tymián.
    Hodně toho ale zvládne i šalvěj nebo saturejka.
  2. I když může být hlavně letní sucho neúprosné, můžete si pomoct i postupným zúrodňováním půdy, a to na květinových i zeleninových záhonech. Skvělým poutačem vody bývají hlavně substráty s obsahem rašeliny, jílu či zahradní kompost. Ten zlepšuje zadržování vody v půdě díky obsahu humusu. Pamatujte, že zdravá půda bohatá na organickou hmotu a důležité půdní bakterie se vyrovná i s dalšími stresovými situacemi, tedy i s vysokou teplotou nebo zimním mrazem.
  3. Zalévat můžete i během léta samozřejmě dál, jen se zamyslete nad tím, jestli by to nešlo třeba i lépe. Nejlepší dobou pro zalévání jsou večerní nebo brzké ranní hodiny, kdy nepanují vysoké teploty. Právě v tuto dobu se i rostliny napijí mnohem efektivněji. Další možností, jak v půdě udržet co nejvíc vody, je mulčování.
  4. Vůči suchu budou nejodolnější zahradní sukulenty nebo rostliny, které ve volné přírodě rostou třeba na skalách nebo na písku.

Čistec vlnatý – Stachys byzantina
Koniklec velkokvětý – Pulsatilla grandis
Kostřava ovčí – Festuca ovina
Levandule lékařská – Lavandula angustifolia
Mateřídoušky – Thymus sp.
Netřesky – Sempervivum sp.
Perovskie lebedolistá – Perovskia atriplicifolia
Rozchodníky – Sedum sp.

Chce to zelený slunečník!

Stromy do zahrady prostě patří. Nejen že se postarají o příjemné soukromí, ale také o stín, takže přímo omezují i sucho. Pod korunou stromu se vám bude i příjemně odpočívat, proto se těchto zelených slunečníků rozhodně nevzdávejte. Jen se snažte vybrat takový druh, který vaší zahradě nepřeroste přes hlavu.

 

I když je práce na zahradě příjemný odpočinek, musíme si přiznat, že všude potkáváme různé zahradní výzvy v podobě svahu nebo nedostatku soukromí.
V příštím díle seriálu si ukážeme, že ani kamenitá půda nemusí být problém.

 

 

Text: (red.); foto: Shutterstock