Zahrada na pohled

Předjaří teprve dává tušit, že se za pár měsíců přehoupne do teplejšího jara, zelenat se však jen tak nezačne. Zeleno ale i tak kolem sebe můžete mít, stačí se obklopit těmi správnými pokojovkami. Právě ony budou během roku stále přítomnou potěchou, díky které se budete cítit mnohem lépe.

Už před několika lety se objevily studie, na jejichž základě se potvrdilo, že rostliny, tedy i ty pokojové, fungují jako antidepresiva. Není to jen o jejich kráse, ale i o tom, že dokáží ovzduší zbavit některých škodlivin, jako jsou plyny uvolňované z odpadu, nábytku nebo třeba igelitových obalů. Rostlin si navíc všímáme už na první pohled, mnohdy jsou dokonce to první, čeho si všimnete při příchodu do místnosti.

Nemusíte být ani žádným velkým pěstitelem, abyste některé druhy dokázali pěstovat po dlouhá léta. I když už se možná na záhonech začnou brzy objevovat vrcholky klíčících cibulovin a sem tam vykvete skromná čemeřice nebo keřovitý vilín, i tak na bujnou zeleň rozhodně nečekejte a rovnou si ji nastěhujte do obývacího pokoje nebo třeba do pracovny.

 

Věděli jste, že budete v přítomnosti pokojových rostlin pracovně mnohem více výkonní? Je to přesně tak, stačí si jen vybrat tu správnou rostlinu, které se u vás bude dařit na jedničku.

Pro nejkrásnější podívanou

 1. Výběr rostliny je důležitý. I když se traduje, že uklidňujícím dojmem působí vlastně všechny pokojovky, je třeba připomenout, že ideální relaxační pokojovka bude mít sytě zelené listy s větší listovou plochou. Kaktusy a sukulenty sice pro člověka větší nebezpečí neznamenají, ale podvědomě příliš uklidňujícím dojmem nepůsobí, proto volte takové rostliny, které tak trochu evokují bujnou džungli. Jasnou volbou budou klidně i trochu mohutnější druhy, které vás po letech i přerostou, stejně tak kapradiny nebo pralesní bromélie.
 2. Terapie zelenou barvou. V divočině plné zeleně se bude cítit úplně každý dobře, dokonce i ten, kdo se za vyloženě přírodního člověka nepovažuje. Je to dáno tím, že zelenou vnímáme jako symbol životadárnosti, svěžesti, lehkosti, mládí i klidu. Protože všichni žijeme v uspěchané době a všeobecně nám chybí užší sepětí s přírodou, určitě se vyplatí kus pralesa přestěhovat k sobě domů. Vsaďte hlavně na svěže zelené pokojovky, které budou působit uklidňujícím dojmem. Stejně důležitý je ale i obalový květináč, ten laďte do přírodních odstínů.
 3. Když potřebujete trochu nabudit. Díky dlouholetému šlechtění vznikla celá řada barevně atraktivních odrůd, které se liší nejen barvou květů, ale mnohdy i odstínem listů. Kromě zelenolistých pokojovek vás určitě zlákají i rostliny s červenými, růžovými, bílými nebo dokonce žlutými listy. Zvláště oblíbené jsou ty panašované. Pokud si ale chcete u sebe doma odpočinout od všeho toho shonu, moc to s těmito pestrými kousky nepřežeňte, svěže zelená je prostě základ, a to v každé místnosti. Jedinou výjimku může představovat pracovna, kde potřebujete trochu nabudit.
 4. Naše volba
  Chamaedorea sličnáChamaedorea elegans
  Juka obrovskáYucca elephantipes
  Kulkas zamiolistýZamioculcas zamiifolia
  Maranta běložilnáMarantha leuconeura
  Monstera skvostnáMonstera deliciosa
  Ledviník ztepilýNephrolepis exaltata
  LopatkovecSpathiphyllum wallisii
  Pilea pepřincováPilea peperomioides
  SyngóniumSyngonium podophyllum

 

Také se chcete u sebe doma nebo na své zahradě cítit jako v bavlnce? Klid pro duši vám přinesou rostliny, které dokážeme vnímat všemi smysly, v příštím čísle Zpravodaje se tak seznámíme s rostlinami, které nás zlákají svou vůní. Těšte se!