Zahrada vůní

Jakmile na zem zasvítí první jarní paprsky a odtají poslední zbytky sněhu, začnou se dít věci! Příroda se nejen pomalu zazelená, ale také rozvoní. I vaše zahrada se může proměnit ve voňavý svět, ve kterém můžete vnímat vůně tisíce a jedné podoby. Jaké rostliny vybrat, aby se váš zelený svět stal tím nejlepším místem pro relax?

Voňavé nebo také aromatické jsou do určité míry vlastně všechny rostliny, jen některým to jde prostě mnohem lépe díky silicím a pryskyřicím obsaženým ve velkém množství v listech, květech nebo také v kůře. Pozadu ale nezůstávají ani plody, stačí si vzpomenout na citrusy, jablka nebo kdouloň.

Právě vůně jsou mnohdy přesně to, co se vryje nezapomenutelně do dětské paměti, takže jakmile některou vůni ucítíte v dospělosti, hned se ocitnete v ovocném sadu své babičky nebo v bylinkové zahradě svých rodičů. Rozvonět se ale mohou i pokojové rostliny nebo třeba rychlené cibuloviny, které nesmí doma chybět jako krátkodobá dekorace. Vlivem vůně na lidskou psychiku se zabývá aromakologie, a jak bylo zjištěno, vůně jsou bránou k našim náladám. Mnohaletým výzkumem bylo potvrzeno, že některé vůně rostlin v nás vzbuzují pocit hladu, jiné nás uklidňují nebo třeba i vybízí k vyšší aktivitě. Vhodnými kombinacemi rostlin jde tedy docílit různých efektů, v každém případě se do větších experimentů nepouštějte, vůně by totiž měla být spíš jemná, abyste si ji dokázali užít třeba i více hodin v kuse.

Pro vlastní aromaterapii je nejlepší ta KVĚTINOVÁ

  1. Aromatické rostliny do zahrady určitě patří, ale opatrnější buďte při výběru pokojovek. Právě u nich bude vůně o dost intenzivnější kvůli omezenému prostoru. Do některých místností se květiny s výraznou vůní vůbec nehodí, například do ložnice nebo dětského pokoje. Pokud si chcete přece jen dopřát voňavou rostlinu v interiéru, tak spíš do větší haly, kudy jen procházíte a moc času tu netrávíte. Mezi voňavé interiérové rostliny patří například voskovka či jasmín.
  2. I na zahradě by se měly používat silně aromatickérostliny s rozmyslem, zkuste se zamyslet nad dobou, kdy jednotlivé druhy voní a jak moc sytá vůně je. Například vůně pustorylu, konvalinek nebo třeba hyacintů je pro mnohé až vtíravá. Poblíž odpočinkové terasy by zároveň nemělo vonět více různých květin, až tak intenzivní zážitek byste určitě moc dlouho nevydrželi.
  3. Zahradu vnímejte jako celek, krásné vůně totiž nabídnou třeba i stromy a trávník. Čerstvě posečená tráva údajně působí silně uklidňujícím dojmem, podobně tomu je u pryskyřic jehličnanů nebo třeba čerstvě spadaného podzimního listí. Nezapomínejte ani na vůni bylinek, ta totiž opravdu dokáže pohladit duši. Pozor si dávejte jen na sortiment určený k přípravě kořenicích směsí, což bývá případ libečku, majoránky nebo bazalky, jejich vůně by se vám po chvíli mohla znelíbit, protože je opravdu intenzivní
  4. Naše volba:
    Komule Davidova – Buddleia davidii
    Levandule lékařská – Lavandula angustifolia
    Lípa malolistá – Tilia cordata
    Mateřídouška úzkolistá – Thymus serpyllum
    Perovskie lebedolistá – Perovskia atriplicifolia
    Pivoňka lékařská – Paeonia officinalis
    Pustoryl věncový – Philadeplhus coronarius
    Růže, moderní i historické odrůdy – Rosa
    Šeřík obecný – Syringa vulgaris
    Violka vonná – Viola odorata
  • Vůně se rozlišují podle tónu na zelenou, ovocnou, svěží, sladkou či aldehydickou. I s těmito pojmy se setkáte u parfémů.
  • Vůně je pro člověka naprosto přirozená , a ačkoliv má každá trochu jiný tón, i tak je to výborné antidepresivum.
    Aromatické rostliny jsou prostě tím nejlepším lékem proti depresím a úzkostem
  • Vůně se promítá do různých forem, které jsou využitelné v parfémovém průmyslu. Řeč je o stoprocentních esenciálních olejích nebo květových vodách.