Zákeřná kadeřavost broskvoní a další tipy na předjarní ochranu rostlin

Jedná se o jednu z nejzávažnějších chorob broskvoní, na kterých kadeřavost poznáte poměrně rychle. Tím nejlepším rozpoznávacím znakem jsou zkadeřené listy, které časem ze stromu opadají. Ale tím to rozhodně nekončí.

Protože jde o virové onemocnění způsobené houbou palcatkou broskvoňovou, je poměrně nemožné před ním broskvoně ochránit. Zárodky se šíří poměrně snadno, a to přenosem z jiných rostlin, nedezinfikovanými pomůckami používanými při péči o stromy nebo dokonce hmyzem. Takovým častým přenašečem jsou například všudypřítomné mšice. A proč je kadeřavost pro stromy tak nebezpečná? Postupem času rostliny oslabuje. Stromky mohou být po razantním napadení poměrně krátkověké, namrzají, ale stejně tak se nedočkáte takové sklizně jako u zdravých stromků.

Jak ji poznat

Na rašících listech zpozorujete světle zelené puchýře, které postupně červenají. Napadené listy později černají a opadávají. Vitální stromky zcela běžně obrostou novými listy, ale i tak se toto virové onemocnění většinou podepíše deformacemi či usycháním mladých letorostů.

Kde se projevuje

Jak už samotný název napovídá, hostitelem jsou především broskvoně.
Setkáte se s ní ale i na mandloních či broskvomandloních.

Rychlý zásah

V případě kadeřavosti se nedá tak úplně mluvit o rychlém zásahu. Jakmile ji zpozorujete, je většinou už trochu pozdě. Stromek se totiž musí preventivně postříkat ještě před květem. Vhodným termínem pro postřik je předjaří nebo jaro, tedy doba, kdy se nalévají pupeny. Druhou šanci ale budete mít ještě na podzim, přesněji v listopadu, kdy už z větví opadaly listy.

Nejlepší je prevence

Nejúčinnější prevencí jsou postřiky vhodnými přípravky s obsahem mědi nebo síry. Doporučuje se také odstranění napadených listů i letorostů. Oslabené stromy je nutné během sucha důkladně zalévat. Stromům také dopřejte letní hnojení dusíkatými hnojivy a na podzim zase vápník.

Proti chorobám a škůdcům je někdy velmi složitá obrana. Protože se blíží start nové zahradnické sezony, popřemýšlejte nad tím, čím si dovybavit „rostlinnou lékárničku“, aby vás nezvaní hosté jen tak nezaskočili. Nechte se inspirovat našimi předjarními tipy.

Tipy pro předjarní ochranu rostlin nejen proti kadeřavosti

Kadeřavost STOP
Fungicid s dvoufázovou aplikací. První aplikace v době nalévání pupenů, druhá pak v období rašení.

Vitální broskev
Obsahuje přípravek Champion 50 WG. K ochraně proti houbovým a bakteriálním chorobám rostlin a k ochraně květů meruněk proti mrazu.

Rock Effect Natura
Prostředek účinný na mšice, molice, třásněnky, červce a puklice.

 

Sanium Ultra
Ochrana proti savým a žravým škůdcům. Účinná i při nízkých teplotách.

Parazitické hlístice proti přezimujícím škůdcům – Nemapom
Dravé hlístice účinně napadají přezimující housenky obaleče jablečného.

Dravý roztoč – Typhlodromus pyri
Účinný proti sviluškám, hálčivcům a vlnovníku.

Text: (red.); foto: Shutterstock, ZC s.r.o., Agro CS