Zavíječ, největší hrozba pro buxus

Tento extrémně aktivní škůdce se do Evropy dostal zřejmě na rostlinách zimostrázu, tedy buxusu z Číny. Od té doby představuje největší hrozbu pro tento oblíbený stálezelený keř.

Zavíječ zimostrázový je poměrně nenápadný motýl s hnědými nebo hnědobílými křídly. V tomto stádiu ovšem rostlinám neškodí. Nebezpečným se stává v podobě housenek, které rychle požírají listy zimostrázu. V jediném keři takových housenek můžete najít stovky.

Jak je poznat

Housenky dorůstají délky okolo jednoho centimetru. Jsou svítivě zelené s černými znaky. Většinou bývají ukryté uvnitř keře, kde nejdříve skeletují listy. Postupem času začnou požírat celé listy. Výskyt housenek je zřejmý nejen podle poškozených listů, ale i díky černému trusu, který se nachází na rostlinách i pod keřem na povrchu záhonu.

Kde se jim nejvíc daří

Housenky se většinou líhnou v několika vlnách. Ta první může přijít už v dubnu a květnu, druhá generace se pak vyskytuje přibližně od července.  Tento druh zavíječe napadá výhradně rostliny zimostrázu prakticky po celé Evropě i velké části Asie.

Rychlý zásah

V případě zavíječe není na co čekat. Jakmile zpozorujete žravé housenky, je nutné jednat okamžitě. Při silném přemnožení dokážou už během několika málo dnů poškodit nebo zcela zničit celý porost zimostrázu. Napadené rostliny se jen obtížně vrací do svého původního stavu. Vhodným řešením jsou insekticidní postřiky proti housenkám, použít ovšem můžete i bylinné výluhy z česneku, které navíc podpoří i vitalitu rostlin.

Nejlepší je prevence

Keře zimostrázu je vhodné už od jarních měsíců kontrolovat. Při kontrole je nutné rukama odhrnout větve, první housenky se totiž vyskytují na vnitřních částech větví a bývají ukryté mezi dvěma listy.

Tipy pro ochranu rostlin

 

Lepinox Plus

Insekticidní přípravek ve formě vodorozpustného prášku pro použití v době výskytu housenek. Proti housenkám zavíječe, běláska, obaleče i dalších žravých škůdců.