Mazlíček ve skle: Řasokoule

Tím mazlíčkem nemyslíme akvarijní rybku, ale oblíbenou pokojovou řasokouli, která bude prospívat i méně zkušenému pěstiteli. Kromě skleněné nádoby a čisté vody už nic jiného potřebovat nebude, snad jen šikovné ruce, kterými řasokouli občas poválíte, aby držela pěkný kulovitý tvar.

Pokud ještě nevíte, jaké dárky nadělíte svým blízkým, pak určitě popřemýšlejte nad touto netradiční pokojovkou. V Japonsku se jí ne nadarmo říká rostlina štěstí, potěší totiž nejen nejmenší pěstitele, ale vlastně všechny, kteří rádi zkouší pěstování i méně běžných rostlin

Seznamte se

Řasokoule zelená (Aegagropila linnaei) roste ve sladkovodních jezerech nejen v Rakousku, ale třeba také na Novém Zélandu. Vyhovuje jí hlavně čistá a studená voda, jinak toho k životu už moc nepotřebuje. Dokonce není nijak zvlášť náročná ani na světlo. Pokud toho o jejím pěstování moc nevíte, poradíme, jak na to. Při dobré péči se můžete časem dočkat nových mladých řasokoulí, jež vzniknou z uvolněných vláken řasy, která obalí kamínek nebo zrnko písku.

Sedm rad pro úspěšného „řasokoulaře“

  1. Řasokoule ke svému životu potřebuje jen vhodnou, ideálně skleněnou nádobu a čistou vodu o teplotě od 1 do 24 °C. V přírodě přežijí dokonce i zamrznutí vody nebo vyšší teploty.
  2. Bude se jí nejlépe dařit v místnosti s rozptýleným světlem, ale nevadí ani stín. Přímý sluneční úpal může být naopak problematický.
  3. Vodu je potřeba udržovat čistou, proto ji ideálně jednou nebo dvakrát za dva týdny měňte. Voda by měla být dešťová, přefiltrovaná nebo ta kohoutková alespoň odstátá. Klidně může být opravdu studená. Pokud se trochu víc ohřeje, počítejte s tím, že se bude kazit, takže ji budete muset o to častěji měnit.
  4. Při výměně vody se své řasokouli chvíli věnujte. Napusťte si umyvadlo studenou vodou a svého zeleného mazlíčka chvíli koulejte, bude tak držet svůj kompaktní tvar. Lehkým ždímáním ho očistěte.
  5. Pěstování řasokoule vás bude bavit, ke svému životu toho opravdu moc nepotřebuje. Díky designové nádobě z čirého skla to bude navíc i pěkný doplněk každého interiéru.
  6. Nemusíte ji nutně pěstovat izolovaně v samostatné nádobě, klidně ji nechte se spokojeně koulet po dně akvária s rybkami. Malé druhy ryb ji nepoškodí, dokonce ji nepoužijí ani jako svačinu.
  7. Jakmile se na řase objeví hnilobné hnědé a mazlavé skvrny, hned se se svým výpěstkem rozlučte, takovou řasokouli už nedokážete uzdravit.

 

 

Řasokoule na choroby a škůdce téměř netrpí, pokud ale změní svou sytě zelenou barvu na světlejší nebo dokonce žlutou, zřejmě jí dopřáváte až moc světla. Problém vyřešíte snadno tak, že nádobu přenesete mimo sluneční paprsky. Jen počítejte s tím, že bude chvilku trvat, než se barva opět zazelená. Marek Ferenčík, Zahradnické centrum Ferenčík, České Budějovice